Gorgon Gündem

Radi Dikici’ye Saygı ve Sevgiyle…

Radi Dikici

RADİ DİKİCİ’YE

SAYGI VE SEVGİYLE…

radi dikici ile ilgili görsel sonucu

***

Hocam Radi Dikici benim Metamorfoz Günlükleri ve Aşkın Bizans Hâli kitaplarımın tarih danışmanı ve yakın arkadaşımdı.  Kitapların her ikisinin de yazılma sürecinde Kınalıada’da beraber çalışıp bol tarihi alan gezmeli, araştırma dolu günler geçirdik. Her iki kitabın da önsözlerini kaleme aldı.

Hepimizin başı sağ olsun. Kendisini ona yakışır bir şekilde çalışırken kaybetmişiz. Ona yakışan da buydu, Çok çalışkan biriydi. Disiplinli ve çok üretken.

Kınalıada’daki Romen Diyojen’in olası mezar yeri hakkında literatür araştırması yapıyorduk. Kendisini Küçükçekmece’deki ofisine ziyarete gittiğimde mermer mezar ustası Necati Bey’e telefonda:

“Alo Necati Usta, Senden bir mermer mezar hazırlamanı rica edeceğim. Masrafları ben karşılayacağım. Konu çok önemli ve hassas. Dikkatli, çok ayrıntılı ön çalışma yapman gerekecek, zira rahmetli Ortodoks bir imparator!!” demesini şimdi gülümseyerek anımsıyorum.

Yaşadığımız kayıp acısının tesellisi zor. Büyük tesellim onu tanımış olmak, güzel anları yaşamış olmak…

Saygı ve sevgilerimle,

Yazar

Dr. Alp Aracı

Kınalıada

05.02.2021

***

2018 yılında yaz ayları güzel geçiyordu. En azından herhangi bir salgının düşüncesi dahi söz konusu değildi. E-dergimizin üç sayısını çıkartmış, dördüncü sayı için ise kolları sıvamıştık. E-dergimizin “konuk yazar” bölümü için yeni bir yazar ağırlamak istiyorduk. Bunun için de görüşmeler yapıyordum. Bir gün yazmış olduğu “Metamorfoz Günlükleri” kitabı ile haşır neşir olduğu sıralarda değerli büyüğüm Alp Aracı ile konuştuk. Konuşmamızda konuk yazar konusunda düşünceli olduğumu belirtince kendisi Radi Bey’den yazı isteyebileceğimi dile getirdi. Bizans Tarihi üzerine yaptığı araştırmalardan, kendisinin ne kadar hatırşinas ve alçak gönüllü bir insan olduğundan söz etti. Sonrasında kendisi ile telefonda konuşmak, bu sayede tanışmak nasip oldu. Gerçekten de mütevazı ve kibardı. Konuşurken içinde taşıdığı heyecanı hissedebiliyordum. Kendisi bizim çıkacak dördüncü sayımız için yazı yazmayı kabul etti. Ardından gelen süreç meraklı bir bekleyişti. Çok kısa bir süre sonra e-posta aracılığıyla yazısını gönderdi. Yazının konusu ise Byzas üzerineydi. Byzas ile başlayan serüven devamında gelen beş yazı ile devam etti. Dergimizin beş sayı boyunca konuk yazarı olarak bize renk katan, alçak gönüllü duruşu ile örnek olan ve büyük bir heyecanla sürdürdüğü Bizans araştırmalarına olan katkısı hiçbir zaman unutulmayacak. Ayrıca Radi Bey’in dergimiz için kaleme aldığı yazıların, kendisinin yazmış olduğu son yazılar olması bizim için onur vericidir.

Işıklarla olmasını diliyorum.

Gorgon Dergisi

Genel Yayın Yönetmeni

Arman Tekin

Ankara

04.02.2021

 

 

Radi Dikici’nin Gorgon Dergisi’nde yayınlanan yazılarına aşağıdaki linkler üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://gorgondergisi.com/byzas/

https://gorgondergisi.com/byzantium-augusta-antonina/

https://gorgondergisi.com/istanbulun-ucuncu-kurulusu-ve-buyuk-konstantin/

https://gorgondergisi.com/istanbul-surlari-theodsian-walls/

https://gorgondergisi.com/bizansin-altin-cagi/

Related posts

Leave a Comment