• Home
  • Gorgon Gündem
  • Silvia Federici – Cadılar, Cadı Avı ve Kadınlar – Otonom Yayınları
Gorgon Gündem

Silvia Federici – Cadılar, Cadı Avı ve Kadınlar – Otonom Yayınları

Kategori: Gorgon Kitaplığı

Cadı olduğu varsayılan kadınların avlanıp yakılmasının üzerinden beş yüz yıldan fazla zaman geçti. Kapitalizmin şafağında ilksel birikim sürecinde kapatılan, emek gücünü üreten mekanik bir bedene indirgenen ve tüm ortak olanların çitlenmesine direnişi ile korku salan kadın bedeni, ibretlik işkencelerin deneme tahtası yapılıp itibarsızlaştırıldı.

Bugün kadına yönelik giderek artan şiddet ve hatta yeni cadı avları geçmişin izlerinden yürüyor. Topraklarına el koymak için yaşlı komşusunu veya akrabasını asılsız suçlarla ihbar eden bir genç… Az çeyiz getiren karısını öldüren bir koca… Ortak olanları ve cinsel haklarını savunan kadınları evlerinden sürgün eden yerel otoriteler… Mikro-kredilerle toprakları ipoteklemeyi ve yeni çitleme biçimlerini teşvik eden uluslararası kurumlar…

Hep birlikte yeni bir ilksel birikim, kapatma ve mülksüzleştirme sürecini örüyorlar. Cadı avlarının tarihini ve mantığını, halen sürmesini sağlayan sayısız yöntemi ve kadına yönelik yeni şiddet biçimlerini anlamaya davet eden Federici, cadıların tarihinin sessizliğe gömülmesine izin vermiyor. Ancak hafızamızı güçlü tutarak cadılık suçlamalarıyla öldürülen kadınların yazgısının tekrarını engelleyebilir, bu şiddete karşı direniş biçimlerimizi ortaklaştırıp yaygınlaştırabiliriz. İşte bu yüzden bu kitap, “Bizler yakamadığınız cadıların torunlarıyız” diyen herkes için.

Salem Cadı Mahkemeleri Histerisi ve Giles Corey’nin Cesur Duruşu

Britanyalı Cadıların Kanlı Tarihi | Malleus Maleficarum

Tanrılar mı Yoksa Vampirler mi? | Hekate ve Kadim Zamanların Diğer Kan Emici Ruhları

Cehennem Ateşi: Orta Çağ’da Kızıl Saç Korkusu ve Nefreti

Gotik-Korku Türünün En Başarılı 10 Kadını

Related posts

Leave a Comment