Gorgon Gündem

Sanat Müzesi Glyptotek’in Eline Nadir Bir Købke Tablosu Geçti

Købke

Çevirmen: Buket Çakmak

Gorgon Gündem yazılarımız için tıklayınız.

Sanat Müzesi Glyptotek’in Eline Nadir Bir Købke Tablosu Geçti

Kopenhag’taki Glyptotek Sanat Müzesi, Christen Købke’nin Danimarka ve yurtdışında sergilenen alışılagelmişin dışında, diğer çalışmalarından önemli ölçüde farklılık gösteren bir tablosunu elde etti. En bacchantinde på en søtiger (Deniz Kaplanının Üstündeki Sarhoş Kadın) adlı bu tablo, 1780-1930 yılları Glyptotek’in Dan Sanat koleksiyonunun ayrıntılı gösteriminin bir parçası olarak şu an sergilenmekte.

Vakıf vb. kuruluşların cömert bağışlarıyla beraber Glyptotek, Dan Atın Çağının sanatçılarından biri olan Christen Købke (1810 – 1848)’nin yeni bir tablosuna sahip olma imkânı elde etti. Tablo, en çok manzara ve portre çizimleriyle tanınan Danimarkalı sanatçının tarzının bir hayli dışında. Ama En bacchantinde på en søtiger (1839), sanatçının daha az bilinen ve daha süslü yanını açığa çıkarmış oldu.

Glyptotek’in direktörü Gertrud Hvidberg-Hansen: ‘‘Elde edilen tablo önemli ölçüde Glyptotek’in Altın Çağ Sanat koleksiyonunu zenginleştirmekle kalmıyor. Ayrıca sanatçının Danimarka ve yurtdışındaki müzelerdeki çalışmalarının günümüz temsilinden epeyce farklı.’’

Tabloda şehvetli sarhoş bir kadını resmedilmektedir. Buradaki kadın ise Roma Mitolojisinin bir parçası olan şarap ve zevk tanrısı Bacchus’e kendini adamış bir kadın tasviri. Købke’nin sarhoş kadını, bir deniz kaplanının hareketlerini izlemektedir. Bu da Pompeii’deki Bacchus kültünün bir motifi olarak bilinmektedir. Kadın deniz kaplanı için şarap dökmekte ve çıplak vücudu kıvrımlarıyla beraber erotik bir niteliktedir.

 

 

En bacchantinde på en søtiger (Deniz Kaplanının Üstündeki Sarhoş Kadın) – Kaynak


İlk Çağ ve Altın Çağ Tek bir Çalışmada Buluşuyor.

Gertrud Hvidberg-Hansen’e göre: “Motif antik mitolojiyle Dan Altın Çağını, Glyptotek’in tablo ve antika koleksiyonları arasındaki bağlantının altını hoşça çizerek bir araya getiriyor. Müzenin elinde çokça arkeolojik buluntuları betimleyen Altın Çağ çalışmaları bulunmakta. Købke’nin çalışması, bu kategoriye müze için çok özel olan bir bağlantıyı daha da gözler önüne seren kayda değer bir katkıdır. Tablonun hafif erotik enerjisi ve altında yatan yetenek hakkında insanı kendisine çeken bir özgünlüğü var. Dahası sanatçının çalışmalarının bilinmeyen süslü yanlarına da şimdiye kadar keşfedilmemiş bir anlayış olanağı sunuyor.”

En bacchantinde på en søtiger, şu an müzenin koleksiyonunda bulunan yirmi iki Christen Købke çalışmasından biri. Çalışmalarında çoğunlukla portreler, Kopenhag’ın şehir manzaraları, iç mekan ve modellerin resmedilmiştir. Fakat 1838-1840 tarihleri arasında, Capri adasında, Roma ve Napoli’de kaldığı sırada, sanatçı dört tablo çizmiştir. Glyptotek’in eline geçen Pompeii-tarzı motif olarak tek olan bu yeni tablo, diğer manzara çizimi olan üç çalışmasından farklı olması yönüyle dikkat çekici.

Bölüm Editörü: Burak Erdem

Kaynak

Related posts

Leave a Comment