Gorgon Gündem

Müzenin Elindeki Payandalar Koloni Gemisi Enkazına Ait Olabilir

Koloni Gemisi

Çevirmen: Ceyda Aydın

Gorgon Gündem yazılarımız için tıklayınız.

Müzenin Elindeki Payandalar Koloni Gemisi Enkazına Ait Olabilir

Associated Press raporuna göre Woods Hole Denizbilim Enstitüsü’nden sualtı arkeoloğu Calvin Mires, Kopenhag Üniversitesi’nden Aiofe Daly ve Vasa Müzesi’nden Fred Hocker, yaklaşık 150 yıl önce Plymouth yakınlarında bulunan payandaları incelediler ve Karbon-14 metodu ile dendrokronoloji kullanarak analiz ettiler.

Yapılan çalışmaya göre gemiyi inşa etmek için kullanılan meşe ve karaağaç keresteleri 1556 ila 1646 yılları arasında güney İngiltere’de kesilmiş. Bu sebeple keresteler, Jamestown-Virginia’ya giden ve 1626 yılında bir fırtına sebebiyle kıyıya vuran 12 metre uzunluğundaki bir gemiye ait olabilir.

Plymouth Kolonisi’nin valisi olan William Bradford’ın yazdığı bir rapor, gemideki İngiliz tüccarlar ve onların İrlandalı sözleşmeli hizmetçileri de dâhil olmak üzere tüm yolcuların Nauset halkı tarafından kurtarıldığını ve koloniciler tarafından misafir edildiğini gösteriyor.

Bradford’ın notlarına göre gemi altı haftadır denizdeydi. Hem suları hem de biraları bitmişti ve kaptan iskorbüt hastalığına yakalanmıştı. Yolcular en sonunda tütün çiftçiliği yapmak üzere diğer kayıkları kullanarak Virginia’ya gitmişlerdi. Sparrow-Hawk (Serçe-Şahin) ismi verilen gemi, 1863 yılında gerçekleşen bir fırtına sırasında yeniden ortaya çıkmış ve konumuna dayanarak Bradford’ın notlarında bahsettiği gemi olduğu farz edilmişti. Payandalar 1889 yılında müze tarafından elde edilmişti.

Bölüm Editörü: Burak Erdem

 

Kaynak

Related posts

Leave a Comment