• Home
  • Gorgon Gündem
  • Araştırmalar Rutland’daki Roma Villa Kompleksinin Büyüklüğünü Ortaya Çıkardı
Gorgon Gündem

Araştırmalar Rutland’daki Roma Villa Kompleksinin Büyüklüğünü Ortaya Çıkardı

Roma Villa Kompleksi

Çevirmen: Ceyda Aydın

Gorgon Gündem yazılarımız için tıklayınız.

Araştırmalar Rutland’daki Roma Villa Kompleksinin Büyüklüğünü Ortaya Çıkardı

Homeros’un İlyada’sının tasvir edildiği büyük bir mozaik, Rutland İngiltere’de Luffenham kasabası yakınlarında bulunan ‘‘Historic England’’ ile ortaklaşa çalışan Leicester Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı tarafından 2021 yılının Kasım ayında duyurulmuştu.

Roma dünyasından Akhilleus (Aşil) ve Troia Prensi Hektor arasındaki efsanevi muharebeyi anlatan ve İlyada destanını tasvir eden çok az sayıda mozaik keşfedilmiş için mozaik dünya çapında manşet olmuştu.

O dönemde arkeologlar, Geç Roma Döneminde yaklaşık MS 3. ve 4. yüzyıllara tarihlemişti. Ayrıca neredeyse 11 metreye 7 metre boyutlarındaki mozaiğin bir villanın ziyafet alanının zeminini kapladığını öne sürmüşlerdi.

2021’de yürütülen bir jeofizik çalışması ve buna ek yapılan arkeolojik değerlendirmeler sonucunda ara yolu olan ahırlar, hamam benzeri bir yapı, dairesel yapılar ve sınırları belirleyen hendekler de dâhil olmak üzere bazı ek yapılar bulundu.

SUMO Jeofizik Limited Şirketi tarafından yürütülen yeni jeofiziksel çalışmanın bir parçası olarak, jeofizikçiler yeraltı radarı ve manyetometri kullanarak bölgenin daha geniş bir bölümünü araştırdılar. Bulunan villa kompleksinin beş futbol sahası büyüklüğünde bir alanı kapladığını ortaya çıktı.

BBC ile görüşen SUMO Jeofizik Limited Şirketi’nden Dr. John Gater: ‘‘Bu üzerinde çalıştığımız en geniş alan ve aynı şekilde Cotswolds’daki en büyük villa kompleksi.’’ Buna ek olarak: ‘‘Bir mozaik bulmak heyecan verici ancak mozaiğin sadece bir parçasının olduğu dev bir villa kompleksi bulmak gerçekten çok etkileyici.’’

Leicester Üniversitesi tarafından yürütülen ve Historic England tarafından desteklenen kazı çalışmaları bu yılın sonlarına doğru kaldığı yerden devam edecek.

Bölüm editörü: Burak Erdem

Kaynak

 

Roma Villa Kompleksi Roma Villa Kompleksi

Related posts

Leave a Comment