Gorgon Gündem

Çok Yakında: Tuvalde Bir Devrim

Tuvalde Bir Devrim

Çevirmen: Buket Çakmak

Gorgon Gündem yazılarımız için tıklayınız.

Çok Yakında: Tuvalde Bir Devrim

İlginizi çekebilecek bir yaz duyurusu ile sizlerleyiz. Yale Üniversitesi Yayınları, 28 Haziran 2022 tarihinde, Paris A. Spies’ın yeni kitabı A Revolution on Canvas: The Rise of Women Artists in Britain and France, 1760-1830 (Tuvalde Bir Devrim, İngiltere ve Fransa’da Kadın Sanatçıların Yükselişi, 1760-1830)’u yayınlayacak.

Editörün tanıtım yazısına göre:

18. yüzyıl sonları ve o 19. yüzyıl başlarında, Londra ve Paris’te yüzlerce kadın profesyonel sanatçı olmuş ve sanatlarını benzeri görülmemiş sayıda sergilemiş ve satmışlardır. Birçoğu kendi toplumlarının sanat katmanının zirvesine yükselmiş ve çalışmalarından azımsanamayacak ölçüde gelir elde etmiştir. Bunu da özellikle kendi cinsiyetlerinden bireyleri dışlamak için tasarlanmış geleneksel adaletsizlikle sürekli bir savaş hâlindeyken başarmışlardır. İlk basımda, devrim döneminde İngiltere ve Fransa’daki kadın sanatçıların kritik tarihinde Paris Spies Gans, devrimci değişimin kritik anlarında, toplumlarının revaçtaki kültürel akımlarıyla nasıl ilişki kurduklarını ve onları nasıl etkiledikleri keşfinde.

Bu anlatı ressamların, portrecilerin, heykeltıraşların, kadın tasarımcıların deneyimlerinin disiplinlerarası bir analiziyle beraber bu kitap, sanat tarihi boyunca kadınlar hakkındaki eskiden beri süregelen varsayımlara da kafa tutuyor. Daha da önemlisi, erkeklerin çalıştığı hemen hemen her alanda yine benzer oran ve estetik övgüsüyle, kadınların da sanatlarını icra ederek geliri yüksek sanat kariyerleri inşa ettiğini kanıtlıyor. Aynı zamanda yüzlerce kadının erkek ressamlarla çalıştığını ve hatta nü çizimler yapmayı bile öğrendiğini gözler önüne seriyor. Geleneksel tarihin yetersiz kaldığı yerlerde, bu zengin bir şekilde resimlendirilmiş kitap, sanatsal üretimin heyecanlandırıcı dünyasına ışık tutuyor.

Bu sanatçıların resimleri, çizimleri, heykelleri ve yazılarının yanı sıra modern basımlar, hicivler ve kendi erkek yaşıtlarının da çalışmalarının yer aldığı bu geniş yelpaze ile ‘’A Revolution on Canvas’’ geçmişteki kadın sanatçıların fırsatlarına ve kimliklerine yönelik anlayışımızı değiştiriyor.

 

Bölüm Editörü: Burak Erdem

 

Kaynak

Related posts

Leave a Comment