Gorgon Gündem

Bocuk Gecesi – Edirne’nin Yerel Cadılar Bayramı

Bocuk Gecesi – Edirne’nin Yerel Cadılar Bayramı

Kategori: Gorgon Gündem

Eski bir gelenek olan ‘Bocuk Gecesi’, Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca köyünde kutlandı.

Yüzlerine makyaj yapıp beyaz çarşaf giyen gençler, evlerin pencerelerine vurarak köy sakinlerini korkuttu.

 

Her yıl geleneksel olarak kutlanan gecede yine renkli görüntüler oluştu.

Reuters
Bocuk Gecesi etkinliğinde korku ve eğlence bir arada yaşanıyor. – Reuters

Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen çok sayıda yerli turist kutlamalara katılarak doyasıya eğlendi.

“Bocuk Gecesi” etkinliğine, yurt dışından da çok sayıda turist büyük ilgi gösteriyor.

Son yıllarda, kent genelinde geçmişten gelen geleneklerin turistik amaçlı kullanıldığını belirten turizm yetkilileri, etkinliğin ününün sınırları aştığını ve turizm şirketlerinin bu eğlenceyi aylar öncesinde programlarına aldıklarını belirtiyor.

Bocuk Gecesi Proje Koordinatörü Tahir Demirel, “Bocuk’a gelenlere, sahne gösterileri ve bu kapsamda dönem kıyafetleri hazırladık. Üç yıldır bu kıyafet temasını işliyoruz. İlk yıl ‘Spartaküs’ dizisinden, sonraki yıl ‘Game of Thrones’tan, bu yıl da Vikingler’den hazırladığımız kıyafet konseptini sunuyoruz. Ayrıca somut olmayan kültürel miras değerleri sahneye taşınıyor. Epik oyun gösterileri katılımcıların ilgisini çekiyor. Köyümüzün nüfusu 950. Etkinlikte geçen yıl 20 bin turist misafir etmiştik, bu yıl yerli, yabancı toplam 30 bin turist bekliyoruz.” dedi.

Demirel, “Bocuk Gecesi”nde eğlenceli sahne gösterilerinin ardından katılımcılara kabak tatlısı ikram edildiğini ve köy sakinlerinin de katılımıyla korku ritüelinin yapıldığını kaydetti.

“Bocuk Gecesi” neler yapılıyor?

Kışın en soğuk gecesi olarak kutlanan “Bocuk Gecesi”nde, her evde mutlaka kabak pişiriliyor, bunun yanı sıra kar suyunda haşlanmış mısır, armut, ayva, çekirdek, badem, kuzinede fırınlanmış yer fıstığı ve ceviz yeniliyor.

Aile halkı, komşular ve akrabaların katıldığı gecede, gençler çarşaflara bürünerek komşularını “Bocuk geliyor” diye korkutuyor.

Reuters
Kışın en soğuk gecesi olarak kutlanan “Bocuk Gecesi”nde, her evde mutlaka kabak pişiriliyor. – Reuters

“Bocuk” diye adlandırılan varlığın beyazlar içinde, insan görünümünde gezdiğine, “Bocuk karısının” kabak pişen eve gelip kötülük yapmayacağına inanılıyor.

“Bocuk Gecesi”nin, kış mevsimindeki en sert gecenin simgesi olduğu ve bu gece suya atılan tahtanın, sabah su üzerinde donmuş olarak bulunması halinde o evdekilerin yıl boyunca sağlıklı, dayanıklı ve güçlü olacağına inanılıyor.

Kaynak: Euronews

Related posts

Leave a Comment