Gorgon Gündem

12 Yılda Bir Gerçekleşen Kumbh Mela Festivali

12 Yılda Bir Gerçekleşen Kumbh Mela Festivali

Hindistan’ın ve dünyanın katılım yönünden en büyük dini festivali olarak kabul edilen Kumbh Mela Festivali başladı. Öyle ki festival daha ilk gününde 15 milyon kişiye ulaştı.

Sadhus cover themselves in ash for the event.

Hindu geleneğine göre 12 yılda bir düzenlenen festivalde Hindular, Ganj ve Yamuna nehirlerine girerek ve yıkanarak günahlardan arınıyorlar ve bunun ölüm ile yeniden doğuş döngüsünden kurtulmalarına yardımcı olacağına inanıyorlar.

Festival köken olarak Sanskritçede “Kumbha” (güğüm) ve “Mela” (toplanma) sözcüklerinin bir araya gelmesiyle “Güğüm Festivali” olarak isimlendiriliyor. Festival, Hint mitolojisinde Hindu tanrısı Vişnu’nun kanatlı küheylanı Garuda’nın bir ibrik kutsal ölümsüzlük suyu için şeytanlarla yapılan savaş sırasında dinlendiği dört yer olarak kabul edilen Allahabad, Haridvar, Ujjain ve Nashik’te kutlanıyor. Festival bu yıl Allahabad -şimdiki ismiyle Prayagraj’da- gerçekleştiriliyor. 

Festival için 32 kilometrekarelik alana yayılan çadır kentin inşa edildiği bölgede hastaneler, itfaiye hizmetleri ve 120 bin seyyar tuvalet kuruldu. Festivalde emniyeti sağlamak üzere ise 30 binden fazla polis görev yapıyor.

Mart başına kadar sürmesi planlanan festivale yaklaşık 100 milyon kişinin katılması beklenirken, 2001’de 60 milyon kişinin aynı gün Ganj Nehri’ne girmek için Allahabad kentinde bir araya gelerek dünya rekoru kırdığı düşünüldüğünde, bu sene, bu rekorun bir üst seviyeye çıkması içten bile değil.

 

Kaynak


Şiva

İskandinav Mitolojisi

Ermeni Mitolojisi

Baku | Çin – Japon Folklorunda”Rüya Yiyen” Efsanesi

Antik Çin’de Ejderha

 

 

 

 

 

 

 

Related posts

Leave a Comment