• Home
  • Gorgon Gündem
  • Vezüv Yanardağı Pompei’deki herkesi öldürmediyse, hayatta kalanlara ne oldu?
Gorgon Gündem

Vezüv Yanardağı Pompei’deki herkesi öldürmediyse, hayatta kalanlara ne oldu?

Görsel: Steven Tuck

Vezüv Yanardağı Pompei’deki herkesi öldürmediyse, hayatta kalanlara ne oldu?

Haber: Arman Tekin

Bilindiği üzere, Vezüv yanardağının MS 79 yılında patlaması ile lavlar ve zehirli gazlar İtalya’nın Pompei ve Herculaneum kentlerinde yaklaşık 2000 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Ancak bu şehirlerdeki herkes bu patlamada ölmemişti. Peki ama yanan evlerine dönemeyenlere ne oldu?

Miami Üniversitesi Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı Profesör Steven Tuck’ın yaptığı araştırmaya göre, hayatta kalanlar çok uzağa gidememiş, güney İtalya kıyılarındaki Cumae, Naples (Napoli), Ostia ve Puteoli (Pozzuoli) şehirlerine yerleşerek uzun bir süre kalmışlardı.

Tuck, bu durumu netliğe kavuşturabilmek adına tarihi kayıtlar olarak nitelendirilebilecek belgeleri, yazıtları, eserleri ve tarihi altyapıyı inceledi. Örneğin, Pompei ve Herculananeum’da yaşamış ve MS 79’dan sonra da kayıtlarda yaşadığı gözüken aile isimleri ile alakalı bir veritabanı oluşturdu. Ayrıca şehirlerin yakınlarında ateş tanrısı Vulcan’a ve Pompei şehrinin tanrıçası Venus Pompeiana’ya tapınmaya dair izleri araştırdı.

Öyle ki, patlamadan kurtulanlardan Cornelius Fuscus, sonraki yıllarda o dönemdeki adıyla Asya’da (bugünkü Romanya) askeri bir kampta ölmüştü. Tuck ise bunun oraya bırakılan yazıtla anlaşıldığını ve bu kişinin Pompei kolonisinde olduğunu, sonrasında Napoli’de yaşadığını ve en son orduya katıldığını ifade ediyor.

Bir başka olayda ise, Pompei’deki Sulpicius ailesinin olaydan sonra Cumae’ye yeniden yerleştiği görülüyor. Bu durum, Pompei’nin surları dışında arkeologlar tarafından keşfedilen ve içinde finansal kayıtlarla dolu bir kasa sayesinde ortaya çıkıyor. Anlaşılıyor ki;  Sulpicius ailesinin üyelerinin Cumae’ye yerleşmesinin sebebi, ailenin burada bir iş ve sosyal çevreye sahip olması.

Bu araştırma süresince Tuck, belli birkaç kadının ve azat edilmiş kölenin yeniden yerleştiğine ve birçok kurtulanın yeni şehirlere taşınsalar dahi birbirleriyle evlendiğini buluyor. Örneğin, Napoli’de aile mezarlığına defnedilmiş Vettia Sabina adlı kadının mezarının “Have” yazılı bir yazıtla süslendiği görülüyor. “Have” kelimesi, Pompei’yi Romalıların MÖ 80 yılında almasına kadarki süre zarfında konuşulan Oskan dilinde “Hoş geldin” anlamına geliyor. Bu yazıyı evlerin önündeki paspaslarda görmek mümkün.

Kamu yapılarında, Roma imparatoru Titus’un şehirlere patlamadan kurtulanlar için bir alan oluşturması için para verdiğini bulan Tuck: “Aslında hükumet Pompei ve Herculaneum’dan gelen parayı kendi çıkarı için patlamada ölüp kimsesi olmayanlardan almış. Bunun yanında Titus yaptırdığı kamu yapıları ile övgüleri kendine almış olsa da, aslında bu paranın hayatta kalanlarla birlikte şehirlere verilmiş. Asıl para sahiplerinin hiçbir övgü almadığı ortada.”

Kaynak

 

Related posts

Leave a Comment