• Home
  • Gorgon Gündem
  • Roma Zümrüt Madenleri Göçebeler Tarafından Çıkarılmış Olabilir
Gorgon Gündem

Roma Zümrüt Madenleri Göçebeler Tarafından Çıkarılmış Olabilir

Zümrüt Madenleri

Çevirmen: Ceyda Aydın

Gorgon Gündem yazılarımız için tıklayınız.

Roma Zümrüt Madenleri MS 4. Yüzyıla Kadar Göçebeler Tarafından Çıkarılmış Olabilir

Barselona Autonoma Üniversitesi arkeologları, Varşova Üniversitesi Polonya Akdeniz Arkeolojisi Merkezi ile birlikte, Mısır’ın Doğu Çölü’ndeki Roma Sikait bölgesinde kazı çalışmaları gerçekleştiriyorlar.

Bölge, Roma İmparatorluğu’nda zümrütlerin bulunabileceği tek yer olduğu için Antik Çağ’da ‘‘Mons Smaragdus’’ olarak biliniyordu.

Çalışma, madenlerin MS 4. yüzyıla kadar Blemmyes göçebe kabilelerinin kontrolü altında aktif olarak kullanıldığını öne sürüyor. Bununla birlikte belgelenmiş cenaze törenleri, yerliler ve işçilerin sosyal örgütlenmeleri, madenlerin tipolojisi ve maden çıkarma yöntemleriyle ilgili ayrıntılara odaklanıyor. Ayrıca bu çalışmada Antik Çağ’da zümrütlerin nasıl çıkarıldığına ve ticarete döküldüğüne dikkat çekiliyor.

Kazı çalışmaları, MS 4. ile 6. yüzyıllara tarihlendirilen Geç Roma Dönemi’ne tekabül ediyor. Bazı yapıların bölgede MS 4. yüzyılın sonlarında yaşamış Blemmyes kabileleri tarafından ele geçirildiğini, hatta inşa edildiğini ortaya koyuyor.

Sikait bölgesinin ana tapınağında yürütülen çalışma, arkeologların mükemmel şekilde korunmuş iki ritüel alanın belgelenmesini sağladı. Bu alanlardan biri MS 4. ve 5. yüzyıllar arasında bozulmadan kalmış son adak buluntularını içeriyor. Ayrıca araştırmacılar muhtemelen hem yaşam alanı hem de madenlerden çıkarılan zümrütler için bir depo olarak kullanılan ve Tripartite (Üç Bölümlü Yapılar) olarak bilinen bir yapı kompleksinde kazı yaptılar.

Barselona Autonoma Üniversitesi (UAB) Antik Çağ ve Orta Çağ Araştırmaları Bölümü öğretim üyesi Joan Oller Guzman’a göre: ‘‘Bu keşif, geç dönemdeki dini ve yerel ritüellerin doğruluğunu kanıtlıyor ve Roma İmparatorluğu’nun çöküşünden önceki süre boyunca madenlerin Blemmyes kabilelerince kullanılmış olabileceğini gösteriyor.’’

Arkeologlar ilk kez biri 40 metreden daha fazla derinliğe sahip olan ve yüzlerce galeri içeren iki ana maden alanının detaylı topografik çalışmasını yürütmeyi başardı. Araştırma ayrıca madenlerin içerisindeki çalışmaların nasıl yapılandırıldığını belirlemelerine de olanak sağladı. Buna göre büyük ölçekli madencilik ancak en verimli damarlar belirlendikten sonra başlıyordu.

Bu faaliyetler içerisinde küçük yerleşkeler, mezarlıklar, rampalar, patikalar, çalışma alanları ve gözetleme kuleleri gibi lojistik altyapıları yer alıyordu. Bu da zümrütlerin elde edildiği mineral olan berilin çıkarılabilmesi için gereken işlemlerin karmaşıklığı ve titizliğinin bir göstergesidir.

 

Bölüm editörü: Burak Erdem

 

Kaynak

Related posts

Leave a Comment