Gorgon Gündem

Rekor Kıran Açık Artırma: Amelia Earhart’ın Kasketi Satıldı

Amelia Earhart

Çevirmen: Ceyda Aydın

Gorgon Gündem yazılarımız için tıklayınız.

Rekor Kıran Açık Artırma: Amelia Earhart’ın Kasketi Satıldı

Amelia Earhart’ın 1928’de Atlantik üzerinde uçarken taktığı ve daha sonra Clevaland’da bir grup hayran topluluğu arasında kaybolan deri kasketi, açık artırmada 1.1 milyon dolara satıldı.

Heritage Auctions’dan bir sözcünün söylediğine göre kasket, Pazar günü kapanan çevrimiçi satışta adı açıklanmayan bir alıcı tarafından satın alındı.

Satıcı ise yıllarca annesinden miras kalan uçuş başlığının gerçekten Earhart’a ait olduğunu kanıtlamaya çalışan 67 yaşındaki Minnesotalı Anthony Twiggs’di.

Earhart, Haziran 1928’de Atlantik’i geçen bir uçaktaki ilk kadın olduğunda sadece bir yolcuydu. Uçuş öncesinde ve sonrasında çekilen fotoğraflar, bir deri kasket veya uçuş başlığı taktığını gösteriyordu.

Earhart aynı kasketi sonraki yıl Kaliforniya – Santa Monica’dan Cleveland’a kadar süren tamamı kadınlardan oluşan Ulusal Kadınlar Hava Derbisi’nde taktı. Ünlü pilot, tek motorlu Lockheed Vega’sı ile Cleveland havalimanına indiği sırada, binlerce izleyici onu selamlıyordu. Kasketini de bu hengamede kaybetti.

Bay Twiggs’in New York Times’a aktardığı hikâyeye göre annesi Ellie okuldan bir grup arkadaşı ile kalabalığın arasındaydı. Ellie’nin ailesine anlattığına göre ondan hoşlanan bir oğlan Earhart’ın kasketini yerde bulmuş ve Ellie’ye hediye etmek istemişti.

20 yıl önce annesinin ölümünden sonra kasket Bay Twiggs’e miras kaldı. Ancak bu kasketin gerçekten 1937 yılında Pasifik Okyanusu’nda kaybolan Earhart’a ait olduğunu uzmanlara kanıtlamakta zorluk yaşadı.

Bu durum geçtiğimiz sonbaharda değişti. Bay Twiggs fotoğraf eşleştirme teknolojisini kullanarak kasketin gerçekliğini tasdik etmeyi başardı. Times’ın belirttiğine göre kasket, 1928 yılında çekilmiş fotoğraflarda görülen kasketle birebir eşleşti.

Geçen hafta sonu gerçekleşen satışta Bay Twiggs, Times’a annesinin hikâyesinin doğruluğu kanıtlandığı için mutluluk duyduğunu söyledi.

‘‘Annem onu Amelia için sakladı. Kasketin harika bir şey olduğunu düşünüyordu. Bunu değerli kılan hiçbir zaman adını dahi hatırlayamadığı bir oğlan olmadı.’’ diye ekliyor.

‘‘Annemi o değil ama kasket etkilemişti.’’

Bölüm editörü: Burak Erdem

 

Kaynak

Amelia Earhart

Related posts

Leave a Comment