• Home
  • Gorgon Gündem
  • Bronz Çağı ‘Mezar Hançerleri’nin Gerçek Kullanım Amacı Bulundu
Gorgon Gündem

Bronz Çağı ‘Mezar Hançerleri’nin Gerçek Kullanım Amacı Bulundu

Çevirmen: Buket Çakmak

Diğer gündem yazılarımız için tıklayınız.

Tunç Çağı’ndan kalma ‘mezar hançerleri’ aslında hayvan parçalamada kullanılıyordu.  

Görsel Kaynağı: Newcastle Üniversitesi

Hançerler büyük ihtimalle hayvan leşlerini işlemek için kullanılıyordu.

Yeni bir araştırma sonucuna göre, uzun zamandır savaşçıların mezarlarına gömülü, hiçbir işlevselliği olmayan tören nesneleri olduğu düşünülen prehistorik hançerler, aslında MÖ 4. bin başlarında hayvanları kesmek ve parçalamak için kullanılıyordu.

Avrupa toprakları boyunca, Tunç Çağı savaşçılarının mezarlarında diğer silahlarla birlikte çok sayıda bakır alaşımlı hançer gün yüzüne çıkarıldı. Daha öncesinde arkeologlar hançerlerin statü sembolü olarak kullanılmış olabileceğini öne sürmüşlerdi.

Ancak bilim insanları, aletlerin daha işlevsel bir amacı olduğunu kanıtlamak için 2017’de İtalya’nın Progetto kentinde keşfedilen onlu hançer setine yeni bir analiz yöntemi uyguladılar.

İngiltere’deki Newcastle Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı açıklamada, yeni analizin dünyanın ilk organik kalıntıları çıkartma işlemini sağladığını ve kalıntıların da bu aletlerin ilk kez nasıl kullanıldığını, ne iş gördüğünü ve hangi malzemeler üzerinde kullanıldığını ortaya çıkardığını söyledi.

Yeni araştırma süreci, hançerler üzerinde kalmış herhangi bir organik kalıntıyı koyulaştırmak için Pico-Sirius Kırmızı çözeltisi (PSR) adlı tanılamada kullanılan bir boya kullanıyor. Bilim insanları daha sonra  bunu bıçakta hâlâ kalıntı olup olmadığını ve bu kalıntıların bir insana mı yoksa bir hayvana ait olduğunu optik, dijital ve elektron da dahil olmak üzere farklı mikroskoplar altına koyarak inceliyor.

12 Nisan’da Scientific Reports dergisinde yayınlanan çalışmada, araştırma ekibi bu süreç boyunca çok sayıda hayvandan Healthline‘a göre deri, doku ve kemikte bulunan bir protein olan tip I ve tip II kolajene, kemik, kas ve tendon demetlerinin lif kalıntılarına ulaştılar. Buna göre, bıçakların hayvan kesmek ve eti kemikten ayırmak da dahil olmak üzere farklı amaçlar için birçok kez kullanıldığını gösteriyor.

Araştırmacılar daha sonra, diğer Tunç Devri bölgelerinde parçalanan hayvan kalıntıları üzerinde Texas Beyond History’ye göre eserler üzerindeki aşınma izlerini kaydetme süreci olan bir mikro aşınma analizi ile bulgularını bağımsız olarak doğruladı. Çünkü ekip, araştırma kağıdında da belirttiği üzere bu kemikler üzerinde çoğunlukla metal kesim izlerine rastlamıştır.

Ekip ayrıca bir tunç ustasının el becerisinden yararlanarak Tunç Devri’nden farklı hançer ve bıçakların çok sayıda kopyasını elde etti. Daha sonra bunların üzerindeki kalıntıları orijinal hançerlerinkiyle karşılaştırdılar ve eşleştiklerini gördüler.

Newcastle Üniversitesi’nde yakın prehistorya bölümünde kıdemli öğretim görevlisi olan Andrea Dolfini yaptığı açıklamada, ”Bu araştırma, eski dönem metallerden organik kalıntıları çıkarmanın ve bunları ayırt etmenin mümkün olduğunu ortaya koydu.” ve “Olasılıklar sonsuz ve yeni araştırma yönteminin gelecekte sağlayabileceği ve hatta sağlayacağı cevaplar da öyle.” dedi.

Kaynak

Bölüm Editörü: Burak Erdem

Related posts

Leave a Comment