• Home
  • Gorgon Gündem
  • Almanya’da Keşfedilen Kil Figür Tarih Öncesi Bir Su Tanrıçasını Simgeliyor Olabilir
Gorgon Gündem

Almanya’da Keşfedilen Kil Figür Tarih Öncesi Bir Su Tanrıçasını Simgeliyor Olabilir

Çevirmen: Ceyda Aydın

Gorgon Gündem yazılarımız için tıklayınız.

Almanya’da Keşfedilen Kil Figür Tarih Öncesi Bir Su Tanrıçasını Simgeliyor Olabilir

Arkeologlar, Almanya Bavaria’da tarih öncesi bir su tanrıçasını simgelediği düşünülen eşsiz bir kil figür keşfetti.

Unkenbach ovasının sınırında yer alan Hallstatt dönemine ait yerleşim bölgesi yakınlarında bulunan figürün tarihi MÖ 8. – 5. yüzyıllar arasına yani Demir Çağı’na dayanıyor.

Geç Tunç Çağı ve Erken Demir Çağı süresince Hallstatt kültürü, Batı ve Orta Avrupa’da üstün kültür konumundaydı. İsmini kültürel ayırt edici özellikler taşıyan bir arkeolojik bölgeden alan Hallstatt, Salzburg’un güneydoğusundaki Austrian Salzkammergut’da bulunan göl kıyısında bir köydür.

Keşif, Mönchstockheim çevre yolu inşası sırasında yapıldı. Bunun sonucunda arkeologlar dar bir kanal aracılığıyla kurtarma kazısını yürüttü. Kazı sonucunda küçük kil figür, cam parçaları, çanak, çömlek, kemikten yapılmış aletler ve kilden bir damga ortaya çıkarıldı.

Bulunan seramik kalıntılarda, hidrolik tepkime sonucu ortaya çıkan hiçbir aşınma veya bozulma görülmemiştir. Bu da kalıntıların bulundukları kanala adak olarak kasıtlı bir şekilde yerleştirilmiş oldukları anlamına gelebilir. Yapılan çalışmalar seramiklerin Hallstatt dönemi ile uyumlu şekilde MÖ 8. – 6. yüzyıllara dayandığını gösteriyor.

Kil figür yalnızca19 cm uzunluğunda, bacakları ve üst vücudunun ön yüzü ise eksik durumda. Kafasının her iki tarafında, çenenin altından göz çizgisinin üzerine uzanan 5 adet perfore delik bulunuyor ve bu metal halkalarla süslenmiş bir çeşit başlığı temsil ediyor olabilir.

Bavarian Resmi Dairesi Anıt Koruma bölümünden araştırmacılar, yerel halkın kil figüre bir su tanrıçası olarak tapınmış ve bulunduğu kanalı adak adamak için kutsal bir mekân olarak görmüş olabileceklerini söylüyor.

Bavarian Resmi Dairesi Anıt Koruma bölümünden Dr. Stefanie Berg, ‘‘Benzer kil figürlere batı Karadeniz bölgesinde rastlanmaktadır ve MÖ 5. milenyuma dayanmaktadırlar. Ancak, bizim bölgemizde bulunan diğer kalıntılar figürün çok daha yakın tarihli olduğuna işaret etmektedir. Bütün bunlar gelecekteki yorumlamalar için geniş bir alan bırakıyor,’’ diye belirtiyor.

Bölüm Editörü: Burak Erdem

Kaynak

Related posts

Leave a Comment