Gorgon Sineması

Poesia Sin Fin ve Alejandro Jodorowsky Üzerine

YazarBerna Güler

Alejandro

Alejandro Jodorowsky, Şili’de 1929 yılında dünyaya gelmiş tam anlamıyla “absürt” bir karakter. Kendisi aktör, çizgi roman yazarı, besteci, yönetmen ve psikoterapisttir. Sürrealist film dünyasının öncülerinden ve öyle ki Roger Waters’ın bir röportajında “evet dünyanın en güzel filmi” dediği El Topo‘nun yönetmeni. Peşi sıra gelen Santa Sangre ve René Daumal’ın Analog Dağ (Mount Analogue) adlı kitabından esinlenerek yaptığı The Holy Mountain filmi en kült eserlerinden.

 

 

Biraz Daha Alejandro

Alejandro, o kadar uçlarda yaşıyor ki insanlara herhangi bir madde kullanmadan LSD etkisinde olabileceklerini göstermek niyetiyle konseptler hazırlıyor. Ayrıca bunları 1970’lerde yapıyor! Bir grup tarafından çok sevilen, bir grup tarafından ölesiye eleştirilen Alejandro asla geri adım atmıyor. Hollywood sinemasının kendisini nasıl kandırdığını ve bilim kurgu-uzay yolu filmlerinin belki de atası olabilecek Dune filmini David Lynch’e kaptırışını, Jodorowsky’s Dune (2013) isimli efsane belgeselde kendi ağzıyla anlatıyor. Bu belgeseli izlerken sanki benim filmim elimden alınmışçasına Hollywood ve Lynch’e içlenmiştim. Çünkü Dune’dan sonra Alejandro çok uzun yıllar sinemaya ara veriyor, adeta küsüyor. 

Elbette hikaye burada bitmiyor. Alejandro’nun geri dönüşü 2013 çıkışlı La Danza De La Realidad filmiyle oluyor. Bu filmde, şiirsel bir biçimde, Şili’de geçirdiği çocukluk yıllarının siyasi olaylar doğrultusunda buhranını ve bir çocuk olarak Alejandro’nun bunlara tanıklığını görüyoruz. Belki de bir ağıt gibi, öylesine derin… Filmin alt metni, izlerken anlaşılamayacak derecede kapatılmış, her noktası ince işlenmiş. Ayrıca, Alejandro bu filmde üç oğluyla beraber boy gösteriyor.

 


Poesia Sin Fin

Poesia Sin Fin (2016) ise, La Danza De La Realidad filminin devamı niteliğinde. Alejandro artık büyüyor ve kim olmak istiyor? Baba-oğul sıkıntıları ve sanatçı ruhunun babası tarafından asla kabul görmeyişi, onu farklı dünyalara yolluyor. Bu yolculuğun duraklarında, kendisiyle yüzleşmeleri, hataları ve kabullenişleri, aşkları öyle güzel yedirilmiş ki, diğer filmlerine kıyasla daha net ve anlaşılması daha kolay.

Alejandro’nun siyasi düşünceleri ve din algısı, tüm filmlerinde olduğu gibi bu filmde de boy göstermekte fakat büyümekte olan Alejandro’nun kimlik arayışı ve var olmaya olan ihtiyacı sanki etrafındaki her şeye duvar örmüş gibi. Daha yalın ve onun mahremi olan bir hikaye bu. Manevi tarafınıza oynayan bir adamın hayatını bilmek heyecan verici, umarım ki devamı gelir!

Poesia Sin Fin Filminin Künyesi:

Yönetmen: Alejandro Jodorowsky

Senaryo: Alejandro Jodorowsky

Oyuncular: Adan Jodorowsky, Alejandro Jodorowsky, Carolyn Carlson

Süre: 128 dk.

 

 

 

 

Editör: Büşra Erturan

Gorgon Sinema’nın diğer yazıları tıklayınız.

Related posts

Leave a Comment