H.P. Lovecraft Eserlerinden Uyarlanan 10 Film

Yazar: Büşra Erturan

Gorgon Sineması’nın diğer yazıları için tıklayınız. 

Weird-fiction ya da tuhaf kurgu; korku, fantastik ve doğaüstünün bir arada yer aldığı bir alt türdür.  Lovecraft’ın eserleri weird-fiction içerisinde kabul edilir. Ayrıca Lovecraft “cosmic horror” yani kozmik korku alt türünün de yaratıcısıdır. Pek çok şeyin yaratıcısıdır! Özellikle “Great Old Ones” ya da “Yüce Eskiler” dediğimiz, kimilerine göre evlere ateşler salan, kimilerince “Ah bir gelse!” diye özlemi duyulan kozmik canavarları bu dünyaya armağan etmiştir. “CTHULHU FHTAGN!” diye bağırdığınızı duyar gibiyim. Kimlerle uğraştığınızı unutmayınız uyarısı da yapayım.

Eğer Lovecraft konusuna aşırı derecede ilgiliyseniz ve “Bunların hepsi gerçek bence yea” derecesine gelmiş bir fansanız “The H.P. Lovecraft Historical Society” topluluğuna katılmanızı önerebilirim.

Biz de naçizane, Lovecraft temalı filmlerle ilgili bir liste yaptık. Bu listenin tam da Necronomicon’u arayıp da bulamayanlar için olduğunu düşünüyoruz. Belki arayıp da bulamadığınızı bu filmlerin içinde bulursunuz.

Not: Cthulhu’nun nasıl okunduğu konusunda söyleyeceğiniz bir şeyler varsa, yorum bölümüne bekliyoruz.


1. Re-Animator (1985)

Re-Animator filmi, Lovecraft’ın “Herbert West: Re-animator” öyküsünden uyarlanmıştır. Esasında bu öykü, Lovecraft usulü bir Frankenstein hikayesidir. Unutulmaz karakter ve çılgın bilim adamı Herbert West, Victor Frankenstein ile birçok benzerlik taşımaktadır. Yeşil yeşil parlayan şırıngasıyla ölüleri diriltmeye çalışan Herbert West karakterini, Jeffrey Combs canlandırmıştır. Filmin yönetmenliğini başka Lovecraft uyarlamalarıyla bilinen Stuart Gordon yapmıştır. Ayrıca Re-Animator filminin, Brian Yuzna’nın yönettiği Bride of Re-Animator (1989) ve Beyond Re-Animator (2003) adlı iki devam filmi vardır. Loveraft’in öyküsü yazıldığı dönemi yansıtsa da, bu üçleme o döneme göre değil, 80’lerin kendine özgü mizahı ve body-horror kültürüyle çevrilidir.


2. From Beyond (1986)

Stuart Gordon ve Jeffrey Combs’un tekrar bir araya geldiği, Lovecraft’ın aynı adlı öyküsünden uyarlanan From Beyond filmi; tıpkı Re-Animator gibi bir 80’ler body-horror filmidir. Lovecraft’ın orijinal öyküsünün işleyişi tıpatıp alınmamıştır. Örneğin hikayedeki Crawford Tillinghast karakteri filmdekiyle tam olarak uyuşmamaktadır. Fakat başka bir boyuta erişim sağlayan bir makinenin keşfedilmesi gibi ana konular aynı işlenmiştir.

Ayrıca From Beyond filmi, Stuart Gordon’ın kendine has havasıyla ve body-horror detaylarıyla hikayeyi zenginleştimiş, başarılı bir uyarlamadır.


3. Dagon (2001) 

Listenin üç numarasını yine bir Suart Gordon filmine ayırdık. Gordon bu üç filmin dışında ayrıca Masters of Horror dizisinde Lovecraft’ın “Dreams in the Witch-House” öyküsünün uyarlaması olan, bu öyküyle aynı adı taşıyan bir bölüm de çekmiştir.  Dagon filmine gelecek olursak, Lovecraft’ın “Dagon” adlı bir öyküsü vardır fakat film bu öyküden esintiler taşısa da asıl olarak Lovecraft’ın “The Shadow over Inssmouth” adlı uzun soluklu öyküsünün uyarlamasıdır. Innsmouth sakinlerinin göründüğü gibi olmadığını, denizlerden gelen kurbağa-balık karışımı yaratıklar (Deep Ones) olduğu anlatılmaktadır. Bu sakinler Dagon’a ve Anne Hydra’ya tapmaktadırlar.


4. The Haunted Palace (1963)

Film, Edgar Allan Poe uyarlamalarıyla bilinen ve pek çok gotik temalı filmin yönetmeni Roger Corman tarafından yönetilmiştir. Charles Dexter Ward rolünü ise unutulmaz oyuncu Vincent Price canlandırmaktadır. Lovecraft’ın “The Case of Charles Dexter Ward” öyküsünden uyarlanmıştır. Ayrıca filmde Edgar Allan Poe’nun “The Haunted Palace” şiirinden de etkilenilmiş ve film ismini buradan almıştır. Charles Dexter Ward’ın zamanla gizemli bir şekilde, soyundan geldiği atası Curwen’a dönüşümü anlatılmaktadır.  Film gotik atmosfere bağlı kalmıştır.


5. The Resurrected (1991)

Bir başka “The Case of Charles Dexter Ward” uyarlaması olan The Ressurected filmi Dan O’Bannon tarafından yönetilmiş, Charles Dexter Ward rolünde ise Chris Sarandon oynamıştır.

Film Corman uyarlaması gibi gotik atmosfere dayalı değil, daha kanlı ve vahşet içeriklidir. Bir dedektiflik hikayesi gibi anlatılmıştır. Özellikle Ward’ın değişimi çok iyi yansıtılmış, mahzen sahneleri ve yaratık tasvirleri oldukça başarılıdır.


6. The Call of Cthulhu (2005)

Sean Branney’nin senaryosunu yazdığı ve Andrew Leman’ın yönettiği, ayrıca H.P. Lovecraft Historical Society kuruluşunun dağıtımını gerçekleştirdiği film, eski tarz siyah-beyaz sessiz film estetiği kullanılarak çekilmiştir. 2000’li yıllarda çekilmiş olsa da 1920’lerde çekilmiş görüntüsü verilmiştir. 

Lovecraft’ın filmle aynı adlı öyküsü “The Call of Cthulhu”nun uyarlamasıdır.  Ölen amcasının bıraktığı belgeleri bulan Matt’in, Cthulhu hakkındaki korkunç gerçekleri öğrenme süreci anlatılmaktadır. 


7. The Whisperer in Darkness (2011)

Sean Branney ve Andrew Leman ikilisinin bir başka filmi olan The Whisperer in Darkness, Lovecraft’ın aynı adlı öyküsünden uyarlanmıştır. Bu film de diğer filme benzeyen bir estetikle çekilmiş fakat sessiz filmler yerine 1930’lar dönemi sesli filmleri örnek alınmıştır.

Filmde Miskatonic Üniversitesi’nde bir halkbilim profesörü olan Wilmarth’a Akeley diye birinden gelen mektuplarla birlikte, Wilmarth’ın bu gizemi çözebilmek için mektubun kaynağına gitmesinin hikayesi anlatılıyor.


8. Necronomicon: Book of Dead (1993)

Listenin ilk filmlerinden hatırlayacağımız Jeffrey Combs’un, H.P. Lovecraft rolünde Necronomicon’u bulmaya kütüphaneye gitmesiyle başlayan film, üç ayrı bölümle devam ediyor. Bölümlerden ikisi Lovecraft hikayelerine esinlenme düzeyinde olsa da, bölümlerden biri Lovecraft’ın “Cool Air” adlı öyküsünden uyarlanmıştır.


9. The Dunwich Horror (1970)

Daniel Haller tarafından yönetilen ve prodüksiyonu Roger Corman tarafından üstlenilmiş bu film, Lovecraft’ın aynı adlı öyküsünden uyarlanmıştır. Necronomicon’u arayan Wilbur karakteri üzerinden ilerleyen film, Cthulhu mitosundaki Yog-sothoth ile ilgilidir.


10. The Curse (1987)

Bir İtalyan-Amerikan yapımı film olan The Curse, David Keith tarafından yönetilmiş ve Lovecraft’ın “The Colour Out of Space” öyküsünden uyarlanmıştır. Şehrin dışında bir kasabaya düşen meteorun, tarlayı çürütmesi ve hastalık yayması anlatılmaktadır. Filmin başrolünde “Star Trek: The Next Generation” serisinden tanıdığımız o zamanların meşhur çocuk yıldızı, şimdilerin tanınmış geek’i Wil Wheatonoynamaktadır. Wheaton’un gerçek hayattaki kız kardeşi, filmde de kız kardeşi olarak yer almıştır. Filmin üç tane daha devam filmi çekilmiştir.


BONUS 1: 

John Carpenter’ın Apocalypse üçlemesi, direkt olarak Lovecraft uyarlamaları olmasalar da, ağır Lovecratian unsurlar barındırmaktadır. Üçlemenin filmleri ise şunlar: The Thing (1982), Prince of Darkness (1987), In the Mouth of Madness (1994)


BONUS 2:

Lovecraft’ın hayatı ve eserleriyle ilgili olan Lovecraft: Fear of the Unknown (2008) belgeselini de kaçırmayın derim!

 

Gorgon Sineması’nın diğer yazıları için tıklayınız. 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir