Tarih

Oomancy – Yumurta Falı

Yazar: Siobhan O’Shea

Çevirmen: Batuhan Uncu

Oomancy (yumurta falı), bir poşe yumurtayı inceleyerek geleceği görme eylemidir.

Geleceğin kapıya dayandı.

Oomancy, yumurtalarla geleceği önceden haber vermektir. Yumurta akını su dolu bir tabağa bırakma ve yumurtada oluşan sarmallarda gelecekten izler arama sıklıkla kullanılan yöntemdir. Bu fal için en uygun zaman İngiltere’de yılbaşı arifesi, İspanya’da Yaz Bayramı[1] arifesi ve İskoçya’da da Cadılar Bayramı’dır.

Sizce bu yumurtada L. A. (Los Angeles) mi yazıyor?
 Aura öyle düşünüyor.

Bir yazarın açıklamasına göre Kolombiya’ya özgü bir yılbaşı geleneği, suya kırılmış çiğ yumurtayla falınıza baktırmak. Yumurtanızdaki sarmallar gelecekteki eşinizi tarif ediyor ya da üstünüzde nazar olup olmadığını ortaya çıkarıyor. Her nasılsa, bu sarmallar yumurta falına bakma gücüne sahip olacak sonraki kişiyi bile belli edebiliyor.

Ama dikkat edin; falın sonraki adımı, jölemsi ve kımıldayan çiğ yumurtanızı fondiplemek. Şerefe! Bir sürü (yumurta) beyaz(ı) yüz görmeyi bekliyorum.

Venüs Bardağı

Kaynak

Gelecekteki eşinizin mesleğini öğrenmek için oynanan Venüs Bardağı oyununun korkunç bir geçmişi var. Oynamak için yumurta beyazlarını bir bardak berrak suya bırakıp gelecekteki eşinizin mesleğini tahmin ediyorsunuz.

Bu masum oyun, 1690’lardaki Salem Cadı Mahkemeleri’nde insanların dolduruşa gelmelerinde bir rol oynamış olabilir. Genç Salem sakinleri (muhtemelen Abigail Williams ve kuzeni Betty Parris), feci sonla biten bir Venüs Bardağı oyunu oynamıştır.

Kızlardan biri bardakta bir tabut şekli görmüş ve bu işaretin onun evlenmeden önce öleceği anlamına geldiğini çıkarmıştır:

“Orada bir tabut belirdi, yani tabuta benzer bir hayal. Sonrasında ise şeytani musallat olma olayları ölümüne kadar onu takip etti ve bu yüzden o bekâr olarak öldü.”

Her ne olursa olsun, kızlar tabut olayından sonra ajitasyon, donup kalma, uzuvların kontrolsüz hareketi ve bedenin olağandışı şekillerde duruşu gibi belirtiler göstermeye başladı. Doktor William Griggs, onların cadılık kurbanı olabileceğini öne süren ilk kişi oldu…

Yumurta mı tavuktan çıkar, tavuk mu yumurtadan?

Oomantia (yumurta falının diğer bir adı), eski zamanlarda sıklıkla doğmamış bebeğin cinsiyetini tahmin etmek için kullanılırdı. Bir halk efsanesine göre, bir tavuk yumurtasını hamile bir kadının karnında yuvarlayıp sonrasında da dikkatlice bir tabağa kırarsanız o kadının doğumu hakkında birçok şeyi tahmin edebilirsiniz.

Örneğin tek yumurta sarısı bir çocuğun doğacağını belirtirken çift yumurta sarısı da ikizler olacağını gösterirdi. Yumurta sarısında kırmızı izler varsa dikkat etmek gerekirdi. Bu, doğumda problemler yaşanabileceği veya kadının düşük yapabileceğini belirten kötü bir alamet olarak görülürdü.

Yumurta falının daha garip bir başka şekli ise hamile kadınların bir tavuk yumurtasını göğüslerinin arasında kuluçkaya yatırmasını içerirdi. Doğacak olan bebeğin cinsiyeti, yumurtadan çıkan civcivinkiyle aynı olacaktı.

Gaius Suetonius Tranquillus, Antik Roma’daki bu kehaneti açıklar. Ona göre Roma İmparatoriçesi Livia Drusilla, doğacak olan çocuğunun kız mı erkek mi olacağını öğrenmek için aşırı derecede heyecanlıymış.

İmparatoriçe, bir tavuk yumurtası alıp bunu, elleri ya da göğüsleri arasında -hikâyenin farklı versiyonları var- dikkatlice saklamış. Sonunda, yumurtadan göz kamaştıran ibiğiyle birlikte bir civciv çıkmış; buradan da doğacak çocuğun erkek olacağı anlaşılmış.  

(Gerçekten de öyle olmuş. Bu çocuk sonraları İmparator Tiberius olarak tanınmış.)

Yumurta Falı Aşkı Ölmedi

İşte eski bir İngiliz batıl inancı: Eğer gerçek aşkınızın kim olduğunu öğrenmek isteyen bir kızsanız, fırtınalı bir gecede ateşinizin önüne bir yumurta koyun. Rüzgâr uğuldarken, evleneceğiniz adam kapıdan içeri girecek ve yumurtayı eline alacak. Bu inancın Ozark bölgesindeki[2] anlatılışında ise bir kız bir yumurta haşlar ve sonra da yumurtanın sarısını çıkarıp boş kalan yeri tuzla doldurur. Yatmadan önce kız, tuzlu yumurtayı yer ve rüyasında susuzluğunu gidermesi için bir adamın ona su getirdiğini görür. Bu adam onun gelecekteki kocasıdır.

Başka bir Britanya masalı da denizciler arasında yaygındı. Hikâyenin uyardığına göre haşlanmış yumurta yedikten sonra her zaman yumurta kabuklarını kırmalısınız. Eğer kırmazsanız kötü ruhlar ve cadılar, yumurta kabuklarında gizlenmiş hâlde gemiyle tüm dünyayı dolaşabilir ve kara büyü kullanarak bir filonun tamamını batırabilir!

Bazı yumurtalar diğerlerinden daha eşittir. Pişirilip, içki sorunu olan birine yedirildiğinde baykuş yumurtalarının alkolizmi iyileştirdiği söylenir. Alaycı kuş yumurtasının altında bulunan toprak boğaz ağrılarına iyi gelebilir. Apalaşlar’da[3] cadıları tatmin etmek için evinizin çatısına bir tavuk yumurtası atabilirsiniz. Eğer bir kadın, 1 Mayıs[4]’ta bir yumurta kabuğunu ateşe atar ve kabukta kan görürse onun sayılı günleri kaldı demektir.

Görünürde masum olan bir yumurta evde bırakıldığında tüm negatif enerjiyi kendine çekecektir. Geleceği tahmin etmede kullanılan yumurtaların ortadan kaldırılmasına yönelik kuralların bulunması bu yüzden olabilir. Yumurtayı toprak dolu bir saksıya atın. Saksıyı çok uzağa götürün ve toprağın derinlerine gömün.

Yumurta almayı mı unuttunuz? Peynir kullanarak geleceğinizi görebilirsiniz.

Redaksiyon: Cemre Yıldırım

Editör: Büşra Erturan

Yazının orijinali: https://www.interesly.com/oomancy-reading-the-future-egg/


[1] San Juan Festival, 24 Haziran (ç.n.)

[2] ABD’nin Arkansas, Missouri ve Oklahoma eyaletlerinin belli bölümlerini kapsayan alan. (ç.n.)

[3] ABD’nin doğusunda bir bölge. (ç.n.)

[4] Bahar şenlikleri gününde (May Day) (ç.n.)

Related posts

Leave a Comment