Gizem Korkmaz

Karanlığın Yüreği – Joseph Conrad

Karanlığın Yüreği – Joseph Conrad

Yazar: Gizem Korkmaz

Kategori: Gorgon Kitaplığı

İletişim Yayınları, Çev. Sinan Fişek, 254 sayfa

Polonya asıllı Joseph Conrad’ın Karanlığın Yüreği (Heart of Darkness, 1899) adlı uzun öyküsü erken dönem modernist edebiyatının önemli örneklerindendir. Conrad’in denizcilik yaptığı dönemlerde Kongo’ya yaptığı yolculuğu sırasında biriktirdiği anılardan yola çıkarak, 20 yaşından sonra öğrendiği İngilizce ile yazdığı bu uzun öykünün isimsiz bir anlatıcı ve ana karakter Marlow olmak üzere iki farklı anlatıcısı vardır.

Marlow’un Afrika’da nehir kaynağına olan yolculuğu karakterin psikolojik olarak kendi içine doğru yaptığı yolculuğu da kapsar. Bu uzun öykü, içerisinde barındırdığı sayısız semboller sayesinde okuyanı ile şekillenen anlamlar kazanır. Hammadde arayışı içerisinde olan büyük imparatorlukların el değmemiş topraklara olan acımasız yolculuğu ve bir emperyalizm ve sömürgecilik eleştirisi olarak okunabilirken; Nijeryalı romancı Chinua Achebe gibi “kahrolası bir ırkçı”nın yazdığı bir öykü olarak da değerlendirilebilir.

1979 yapımı Kıyamet (Apocalypse Now) adlı filme de esin kaynağı olmuş bu öykü üzerinden yıllar geçmesine rağman hâlâ tartışılan ve pek çok farklı yorumlamayı beraberinde getiren bir eser olarak tarihte yerini almıştır.

 

Bu yazı, Gizem Korkmaz’ın “Yeni Olanı Yap: Batı Edebiyatında Modernizm ve Postmodernizmi Anlamak” isimli yazısından alınmıştır.

“Yeni Olanı Yap” Batı Edebiyatında Modernizm ve Postmodernizmi Anlamak

Related posts

Leave a Comment