Gorgon Sineması

Philip K. Dick Eserlerinden Uyarlanan 5 Film

Philip K. Dick

Gorgon Sinemasına göz atmak için tıklayınız.

Yazar: Gizem Korkmaz

Philip K. Dick Eserlerinden Uyarlanan 5 Film

Yarım asırlık hayatı boyunca yazdığı 44 roman ve yaklaşık 120 hikayesiyle Philip K. Dick bilim kurgu dünyasının tartışmasız en etkili isimlerinden biridir. Romanları ve hikayeleri doğrudan yapılan uyarlamaları dışında sayısız sinema filmlerine, televizyon dizilerine, romanlara ve hikayelere ilham kaynağı olmuştur. Yazarın ağırlıklı olarak ele aldığı insan, gerçeklik, doğa, yapay zeka, siberpunk, otorite, parayona ve varoluş gibi temel konular üzerine düşünceleri ölümünden yıllar sonra bile tartışılmaya hatta gün geçtikçe etkileri daha da artmaya başlamıştır. Biz de bu inanılmaz yazarın hikayelerinin ve romanlarının doğrudan uyarlaması olan beş filmi bir araya getirdik.

1. Blade Runner (1982)

1968 yılında yazılmış olan Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? (Do Androids Dream of Electric Sheep?) romanından alınan senaryosu, Ridley Scott yönetmenliği ve Harrison Ford’un başrolü ile en bilinen Philip K. Dick uyarlamasıdır. 2019 yılında geçen hikayede “İnsandan daha insan” replikalar  Voight-Kampff denilen  özel testler dışında ayırt edilemez bir hale gelmiştir. Eski bir replika avcısı olan Deckard’ın işine dönmesiyle beraber başlayan hikaye izleyicisine temelde “İnsan nedir?” sorusunu sorar.

2017 yılında çıkmış olan ve Denis Villeneuve yönetmenliğindeki devam filmi Blade Runner: 2049 ise bu hikayenin 30 yıl sonrasını anlatmaktadır.

2. Total Recall (1990)

Senaryosu 1965 yılında yazılan Sizin İçin Topyekûn Hatırlayabiliriz (We Can Remember It for You Wholesale) adlı hikâyeye dayanan filmin başrolünü Arnold Schwarzenegger üstlenmiştir.

Hikaye Mars hakkında rüyalar gören Dünyalı bir işçinin bu rüyaların sebebini sorgulamasının ardından Mars tatili anısı satın almak için anılar pazarlayan bir şirket olan Rekall’ı ziyaret etmesiyle başlar. Bu gerçeklik ve hayal arasında kalmış ve karakterin yoğun kimlik sorgulamalarıyla dolu filmin yönetmenliğini Paul Verhoeven yapmıştır. 2012 yapımlı aynı hikayeye dayanan aynı isimli filmin başrolünde Collin Farrel, yönetmen koltuğunda ise Len Wiseman bulunmaktadır.

3. Screamers (1995)

1953 yılında Space Science Fiction adlı dergide yayınlanan kısa hikaye uyarlaması olan Screamers 2078 yılında geçen bir bilimkurgu filmidir.
“Çığlıkçılar” veya “Otomatik Mobil Kılıçlar” insanlar tarafından kendilerini korumaları için programlanmış fakat zamanla kendilerini geliştiren ve insandan ayırt edilemez hale gelen ölüm robotlarıdır. Uzaydaki bir dünya kolonisi olan Sirius 6B adlı gezegende geçen büyük bir nükleer savaşın ardından insanların büyük bir kısmı hayatını kaybeder. Hayatta kalanlar ise bu “Çığlıkçılar” ile baş etmek zorundadırlar.

Christian Duguay yönetmenliğindeki filmde başrolleri Peter Weller ve Andy Lauer paylaşmaktadır.

4. A Scanner Darkly (2002)

1977 yılında aynı isimle (Karanlığı Taramak) yayınlanan kitabın animasyon uyarlaması olan A Scanner Darkly bir yakın gelecek distopyasıdır.

Rotoskop tekniği ile çekilmiş film uyuşturucu (D maddesi) ile olan savaşı kaybetmiş olan Amerika’da geçmektedir. Gizli görevde olan ve yavaş yavaş paranoyaklaşan bir polis ve bir grup uyuşturucu satıcı arasında geçen senaryosunun başrollerinde Keanu Reeves, Winona Ryder, Robert Downey Jr. gibi önemli isimler vardır. Filmin yönetmenliğini ise Richard Linklater yapmıştır.

5. The Adjustment Bureau (2011)

1954 yılında yazılmış kısa hikaye Adjustment Team‘e dayanan senaryosu ile filmin yönetmenliğini George Nolfi üstlenmiştir. David Norris adında hırslı bir politikacı (Matt Damon) ile Elise Sellas adında güzel bir balerinin (Emily Blunt) “Kader Avcıları” tarafından engellenmeye çalışan aşklarının hikayesi gibi görünen senaryo izleyicisine “kader” kavramını sorgulatmaktadır.

Philip K. Dick  Philip K. Dick  Philip K. Dick

Related posts

Leave a Comment