Gorgon Gündem

İspanya’da Antik Fenike Nekropolü Bulundu

Çevirmen: Buket Çakmak

Gorgon Gündem yazılarımız için tıklayınız.

İspanya’daki İşçiler, Su Altyapısı Çalışması Sırasında Antik Fenike Nekropolünü Keşfetti

Fotoğraf Kaynağı: Courtesy Andalusian Government

İspanya’da özerk bir bölge olan Endülüs’te, bir grup işçi, su şebekesi çalışmaları yaparken şaşırtıcı bir keşifte bulundu. MÖ. 5. yüzyıla kadar dayanan antik bir mezar bölgesini gün yüzüne çıkarttılar.

The Guardian gazetesi, bu mezar bölgesinin bir zamanlar Akdeniz’in doğu kısmında yaşamlarını sürdüren Fenikelilere ait olabileceği kanısında. Mezar bölgesi, yabancılar tarafından çoğunlukla Game of Thrones dizisinin de çekim yaptığı yer olarak bilinen bir kasaba olan Osuna’da keşfedildi.

Osuna aynı zamanda bir turistik alan olarak seyahat edilebilen mezar bölgesini de içinde barındıran, önceden keşfedilmiş çok sayıda Roma kalıntılarına da ev sahipliği yapmakta. Bunun gibi alanlar epey ünlü olsa da bir Rönesans kilisesi, Barok sanat örnekleri ve daha birçoğuna ev sahipliği yapan, tarihle bu denli içli dışlı olan Osuna’da böyle bir keşif yapılması son derece şaşırtıcı.

The Guardian gazetesine göre, yeni gün yüzüne çıkarılan mezar bölgesinin ilk incelemelerinde, bir zamanlar avlu olarak kullanılmış olabilecek sekiz yer altı mezarı, merdiven ve bölümler keşfedildi. Keşfin araştırılmasına öncülük eden arkeolog Mario Delgado, The Guardian gazetesine bunun gibi mezar bölgelerinin genellikle Osuna’ya uzak Sardinya gibi bölgelerde bulunduğunu söyledi.

Ancak o zamanlar Fenikeliler ve Kartacalıların şu anda Osuna olarak bilinen yerde yaşamış olmalarının hâlihazırda bilindiği düşünüldüğünde, yeni mezar bölgesi hakkında kesin bilgilere ulaşılamayacağını söyledi.

”Bu keşif, tarihi değiştirmez fakat bugüne kadar Osuna tarihi hakkında tüm bildiklerimizi değiştirir ki bu da bir dönüm noktası olabilir,’’ dedi.

Bölüm Editörü: Burak Erdem

Kaynak

Related posts

Leave a Comment