• Home
  • Gorgon Gündem
  • Araştırma Neandertallerin Değişen İklime Uyum Sağladığını Gösteriyor
Gorgon Gündem

Araştırma Neandertallerin Değişen İklime Uyum Sağladığını Gösteriyor

Çevirmen: Ceyda Aydın

Gorgon Gündem yazılarımız için tıklayınız.

Araştırma Neandertallerin Değişen İklime Uyum Sağladığını Gösteriyor

Fotoğraf Kaynağı: M. Weiss / M. Hein

Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü (MPI-EVA) tarafından yapılan açıklamaya göre günümüzde Kuzey Almanya olarak bilinen bölgede yaşamış Neandertaller değişen iklim koşullarına uyum sağlayabiliyorlardı. MPI-EVA’dan Michael Hein ve Erlangen-Nuremberg Üniversitesi’nden Marcel Weiß gibi isimlerin yer aldığı araştırma ekibi, Limünesans tarihleme, sedimentoloji, polen ve fitolit analizi gibi işlemlerden elde ettikleri bilgileri birleştirerek, bir zamanlar Aşağı Saksonya eyaletinin Wendland bölgesinde bulunan göl kıyısı alanının şartlarını yeniden canlandırdılar.

Çalışma, Neandertallerin yaklaşık 90.000 yıl önce yaşanan ılıman dönemin sonlarına doğru ılıman iklim kuşağındaki sık ormanlı bir bölgede, bölgedeki bitkileri ve odunları işlemek amacıyla yapılmış taş aletler kullandıklarını ortaya çıkardı. Sıcaklık düştükçe ve ormanlar çoraklaştıkça, Neandertaller taş aletlerini bu iklime uygun hâle getirdi.

70.000 yıl önce, son Buzul Çağ’ın ilk soğuma zirvesinin başlangıcında Neandertallerin yaz aylarında avlanmak için kuzey göl kıyılarına kısa ziyaretler gerçekleştirdikleri düşünülmektedir.

Bölüm Editörü: Burak Erdem

Kaynak

Related posts

Leave a Comment