Gorgon Gündem

Hollanda’da Roma dönemine ait bir kutsal alan keşfedildi

Roma 

Çevirmen: Ceyda Aydın

    Diğer gündem içeriklerimiz için tıklayınız.

Arkeologlar, Hollanda Gelderland’da bulunan ve UNESCO Dünya Mirası listesine dâhil olan Roma Limesleri yakınlarında bir Roma kutsal alanını keşfettiler.

Görsel Kaynağı:RAAP

Alan ilk kez Association of Volunteers in Archaeology (AWN) tarafından 2021 yılında tespit edilmiştir. Bunun sonucunda, Hollanda’da arkeoloji ve kültürel tarih üzerine danışmanlık ve araştırma hizmeti veren RAAP ajansı bünyesinde çalışan arkeologlar tarafından detaylı kazı çalışmaları yürütülmüştür.

Roma dönemi süresince, Germania Inferior adıyla bilinen güney Hollanda bölgesi Roma İmparatorluğu’nun bir parçasıydı. Romalılar, günümüzde Nijmegen’de ve Voorburg’da olan Ulpia Noviomagus Batavorum ve Forum Hadriani gibi şehirler ve Limes Germanicus’un yanında askeri garnizonlarla desteklenmiş daha küçük yerleşim yerleri kurmuşlardı.

Zevenaar belediyesinde Herwen-Hemeling’de yapılan kazılar sırasında, RAAP’tan bir araştırmacı içerisinde putlar, rölyefler ve boyalı sıvalar bulunduran bir Roma ibadethanesini ortaya çıkardı. Aynı bölgede yüzyıllardır ayakta kalmayı başaran ve Yunan-Roma tanrısı Herkül ve Magusanus isimli efsanevi bir kahramanın karışımı olan Herkül Magusanus, Jüpiter Serapis ve Merkür gibi tanrılara adanmış taşlar ve sunaklar içeren çeşitli tapınaklar da bulunmaktadır. Ekip aynı zamanda merdivenleri olan büyük bir taş kuyunun yanı sıra kurban çukurlarına ve tapınak etrafında yanan ateşlere dair kanıtlar bulmuştur.

Hollanda’da Roma kutsal alanları ile karşılaşmak yaygın bir durum olsa da bu Roma İmparatorluğu sınırı Limes’de bulunan ilk tapınaktır. Bu alan, içerisinde bulunan pek çok damgalı tavan döşemesi, at koşum takımları, zırh parçaları, mızraklar ve zıpkın uçları gibi eşyalardan anlaşıldığı üzere, garnizon askerleri tarafından kullanılıyordu. Yüksek rütbeli devlet memurları tarafından tanrı ve tanrıçalara şükranlarını sunmak amacıyla düzinelerce adaklık taş dikilmiştir.

RAAP tarafından yayımlanan basın duyurusuna göre: ‘‘Daha önce Hollanda’da bunun kadar sağlam, tam ve içerisinde tapınak binası, adaklık taşlar ve adak kalıntıları ve hendekler barındıran bir yerleşim alanı bulunmamıştır. Buna ek olarak, bulunan kireçtaşından heykel parçası miktarının bir benzeri daha önce görülmemiştir.’’

Çeşitli el yapımı kalıntılar ve bulunan parçalar Nijmegen’deki Het Valkhof Müzesi’nde sergilenecektir. Alanın incelenmeye devam edilmesi üzerine detaylı planlar yapılmaktadır.

Kaynak

 

Bölüm Editörü: Burak Erdem

Related posts

Leave a Comment