Doğu Çin’de 2000 Yıllık Mezar Heykelleri

Çevirmen: Arman Tekin

Kategori: Gorgon Gündem & Arkeoloji 

Çinli arkeologların Doğu Çin’in Shandong eyaletinde yürüttükleri kazılarda açılan mezarda buldukları 40’ı aşkın sayıdaki seramik buluntu 2000 yıl öncesine tarihlendirildi.

Keşfedilen mezar, kimliği henüz bilinmemekle birlikte kafatasına bakarak, 40 ila 50 yaşları arasında zengin bir erkeğe ait olduğu düşünülmektedir. Fotoğraf: http://english.cntv.cn/

Qingdao şehrinde Pingdu’da 2018 yılının Haziran ayında yapılan kazı çalışmaları sonrasında farklı türlerdeki çömleklerin yanı sıra insan ve at figürinlerinin de içinde yer aldığı bir buluntu topluluğu ele geçmişti.

Qingdao Enstitüsü Kültürel Eserleri Koruma ve Arkeoloji Bölümü Başkanı Lin Yuhai’nin yaptığı açıklamada: “Hizmetli, at ve at arabası figürinlerinin bulunması, mezarın Han Hanedanı zamanından (MÖ 206-MS 9) Shandong’daki bir devlet görevlisine ait olabileceğini bize gösteriyor.”

Arkeologlara göre, tüm atların başlarının güneydoğu yönünde konumlandırılması ise yaklaşık 2000 yıl önce Shandong Yarımadasındaki eski başkent Jimo’nun aynı yön doğrultusunda olmasıyla ilgili.

Yakınlarındaki diğer arkeolojik sitlerde devam eden kazılarda bulunan ve iki büyük aileye ait olan toplam 15 mezar isetahmini olarak Orta-Batı Han Hanedanına (MÖ 206-MS 8) tarihlendiriliyor.

The Han dynasty rose to power in 202 B.C., and greatly expanded the empire. Conquests were made in south China, Annam (northern Vietnam), and Korea. The Huns north of the Great Wall were subdued.
Han hanedanı 202’de iktidara geldi ve imparatorluğu büyük ölçüde genişletti. Güney Çin’de, Annam’da (kuzey Vietnam) ve Kore’de fetihler yapıldı. Çin Seddi’nin kuzeyindeki Hunlar bastırıldı.

Kaynak

http://www.china.org.cn/china/2019-01/04/content_74340166.htm

https://gorgondergisi.com/yayoi-donemi-mo-300-ms-250-arasi-japonya-tarihi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir