• Home
  • Gorgon Gündem
  • Restorasyon Çalışmaları Antik Mısır Tapınağının Asıl Rengini ve Motiflerini Gün Yüzüne Çıkarttı
Gorgon Gündem

Restorasyon Çalışmaları Antik Mısır Tapınağının Asıl Rengini ve Motiflerini Gün Yüzüne Çıkarttı

Çevirmen: Ceyda Aydın

Diğer gündem içeriklerimiz için tıklayınız.

Restorasyon çalışmaları Antik Mısır tapınağının asıl rengi ve motiflerini gün yüzüne çıkarttı

Görsel Kaynağı: Mısır Kültür Bakanlığı

 

Mısır’daki Esna Tapınağı’nda, Alman-Mısır ortaklığında gerçekleştirilen arkeolojik kazı, yenileme çalışmaları sırasında tapınak alanın bir bölümündeki bazı orijinal renk ve motifleri ortaya çıkardı.

Esna Tapınağı, Antik Mısır tanrısı Khnum’a, onun eşleri Menhit ile Nebtu’ya, oğulları Heka ve tanrıça Neith’e adanmıştır.

Khnum bilinen en eski Mısır tanrılarından biridir, aslen Nil nehrinin tanrısı ve insan çocuklarının vücutlarının yaratıcısıdır. Vücutları bir çömlekçi çarkında şekillendirir. Sonraları diğer tanrıları yarattığı söylenir, ‘‘Yüce Çömlekçi’’ ve ‘‘Kendisinden yaratılanların efendisi’’ gibi isimlerle anılmıştır.

Esna Tapınağı’nın inşası Ptolemaios zamanlarına dayanmaktadır, ancak günümüze ulaşabilen kısımların çoğu Roma döneminden kalmadır.

Yenileme çalışması esnasında asıl renk ve motifler, tapınak girişinin üzerindeki orta tavanın altında keşfedilmiştir. Titizlikle yürütülen temizlik aşaması sonrasında, art arda sıralanmış 46 adet akbabayı tasvir eden bir tablo ortaya çıkarılmıştır. Akbabaların 20 tanesi Yukarı Mısır bölgesini temsil eden akbaba kafasına sahipken, geriye kalanlar Aşağı Mısır bölgesini temsil eden bir kobranın kafasına sahiptir.

Mısır Arkeoloji Kayıt Merkezi Yönetimi ve Mısır Arkeolojik Misyonu başkanı olan Dr. Hisham El-Lithy; ‘‘Renkli yazıtlar geçen yüzyıllar boyunca kalın katmanlarda oluşan birikintiler ve kirlilik sebebiyle zarar görmüşler.’’ diyor.

Araştırmacılar tapınağın batı duvarını temizlerken, Roma döneminden Domitian Hükümdarlığına (M.S. 81-96) dayanan kırmızı mürekkeple çizilmiş Yunanca yazıtlar da bulmuşlardır. Yazıt, Antik Mısır ve Kıpti takvimlerinin gününü ve on birinci ayını kaydetmiştir. ‘‘EPIPHI 5’’ yazıtı da tapınağın inşasının büyük olasılıkla tamamlandığı zamana denk gelmektedir.

Bölüm Editörü: Burak Erdem

Kaynak

Related posts

Leave a Comment