Diğer Konular

Alaska’da Ahşap Yay Bulundu

Ahşap Yay

Çevirmen: Buket Çakmak

Gorgon Gündem yazılarımız için tıklayınız.

Alaska’da Ahşap Yay Bulundu

Outdoor Life,  Alaska’nın güneybatısındaki Clark Gölü Ulusal Parkı ve Koruma Bölgesi çalışanları tarafından 140 cm’lik ahşap bir avcı yayının keşfedildiğini duyurdu.

Suyun 60 cm altında bulunan yayın üzerinde Karbon-14 verilerine göre 1506-1660 yılları arasına tarihlendiği düşünülüyor. Yayı büyüteçle inceleyen ABD Orman Servisi görevlisi Priscilla Morris’e göre yayın alaçam ya da huş ağacından yapıldığını düşünüyor.

Park yetkilileri, Dena’ina insanlarının atalarından kalma topraklarını içinde barındırıyor. Ancak Dena’ina büyükleri ve Ulusal Park araştırmacılarına göre yayın, bölgeye komşu Dena’inalarla birlikte Tanana, Tlingit, Ahtna ve Deg Hit’an’lar ile ticari ortaklığı olan Yup’ik veya Alutiq’lerin elinden çıkan yaylara da benzediğini öne sürüyor.

Arkeolog Jason Rogers, Ulusal Park ve Koruma Bölgesi’nin bu nadir yayı tek parça halinde, sökmeden tutarak üzerinde çalıştıklarını belirtti:

“Böyle bir eşyaya denk gelmek bizim için nadir bir olay.”

Alaska’da Yup’ik Köyü’nün yakınlarındaki kazılar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Culture Revival sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Bölüm editörü: Burak Erdem

 

Kaynak

Related posts

Leave a Comment