• Home
  • Gorgon Gündem
  • Öncü Proje İrlanda ve Galler Arasındaki En Eski Bağlantıyı Araştırıyor
Gorgon Gündem

Öncü Proje İrlanda ve Galler Arasındaki En Eski Bağlantıyı Araştırıyor

Çevirmen: Buket Çakmak

Diğer gündem yazılarımız için tıklayınız.

Öncü proje İrlanda ve Galler arasındaki en eski bağlantıyı araştırıyor

Görsel kaynağı: University of Wales Trinity Saint David

Galler Trinity Saint David Üniversitesi’nden arkeologlar, Galler’in Ceredigion bölgesinin ilk sakinlerinin kanıtlarına ulaşma ve İrlanda ile Galler arasındaki en eski bağlantıyı bulma arayışındalar.

Kazılar, İrlanda Galler programı tarafından finanse edilen yeni bir sınır ötesi, disiplinler arası Portalis pilot projesi adı altında sürdürülüyor. Portalis, İrlanda ile Galler arasındaki Mezolitik döneme dayanan ilk insan seyahatinin tarihi sınırlarını çiziyor.

Galler’in Aeron Vadisi’ndeki Talsarn’da daha önce yapılan araştırmalar sırasında, yaklaşık 6000 yıl önce insanlar tarafından vadi tabanında bataklık bir arazide olası bir kuru sığınak olarak kullanıldığı düşünülen alçak bir höyük keşfedildi.

En son yapılan kazılarda, alet imalatından kalmış küçük çakmaktaşı parçaları bulundu. Çakmaktaşı, Ceredigion bölgesine özgü bir hammadde değildir.  Ancak Güney İngiltere’den veya Kuzey İrlanda’dan temin edilmiş olabilir. Buluntular iki höyüğün kalıntıları üzerinde keşfedilmiştir ve bizlere vadi sakinlerinin avcılık, balıkçılık veya kuş avcılığı ile uğraştığını göstermektedir.

Portalis doktora sonrası araştırmacısı Dr. Samantha Brumage: ‘’ Portalis projesi, kazıdan elde edilen yeni buluntuları hem Cardigan Körfezi’nden öğrendiklerimizle birleştirmemize hem de İrlanda ve daha geniş topluluklara olan bağlantıları keşfetmemize olanak sağlıyor.’’ dedi.

Bu durum, güçlü ve yeni bir sınır ötesi anlatı projesi geliştirmek için mevcut kanıtları yeni verilerle birleştirerek sağlanacaktır. 1,95 milyon Euro değerindeki proje, hem İrlanda ve Galler’de iki yeni deneyimsel turizm ve kültür ağının kurulmasına vesile olmasını hem de toplumsal farkındalığı arttırmak ve iş dünyasının sürdürülebilir katılımını desteklemeyi amaçlıyor.

Kaynak

Bölüm Editörü: Burak Erdem

Related posts

Leave a Comment