Berna Güler

Kadın Mücadelesinin Hayat Bulduğu 5 Film

Kadın Mücadelesinin Hayat Bulduğu 5 Film!

Bir gün değil, her gün: 8 Mart!

Yazar: Berna Güler


1) Julia, 1977

Julia, senaryosunu Alvin Sargent’in yazdığı, Fred Zinnemann’ın yönetmenliğini üstlendiği ve 3 dalda Oscar almış bir drama filmidir. Başrollerde Vanessa Redgrave, Meryl Streep ve Jane Fonda’nın boy gösterdiği 118 dakika süren film bizi karşılıyor. 1930’lu yılların başında geçiyor. Julia ve Lillian arasındaki uçsuz bucaksız dostluğu ve Nazi rejimine karşı savaşı konu alan film, idealler uğruna yapılabilecekleri öyle güzel anlatıyor ki…

İki kadın, tüm Dünya’yı değiştirebilir! Yeter ki o gücü hissedelim!


2) Difret, 2014

Filmimiz Etiyopya’nın bağrından geliyor! Birçok ödül alan filmin yazarlığını ve yönetmenliğini Zeresanay Mahari yapmıştır. 99 dakikalık sıcacık filmimizin başrollerinde: Meron Getnet, Tizita Hagere ve Haregewine Assefa’nın eşsiz performansları ile dikkat çekiyor. Etiyopya’da daha çocuk yaştaki Hirut, kendisinden yaşça büyük bir adam tarafından evlendirilmek üzere kaçırılıyor. Hayatın içinden gelen bu filmde, 14 yaşındaki Hirut’un özgürlüğüne ulaşma macerasını izliyoruz. İzlemeliyiz!


3) Wadjda, 2004

Bu film, bir insanın yapabileceklerinin hiçbir sınırı olmadığını gözler önüne seriyor. Bir şeyler yapmak için bir sebep mi arıyorsunuz, bu film tam size göre! Çünkü imkansızlıklardan imkan yaratmak sizde şok etkisi yaratacak ve hemen harekete geçeceksiniz! Hayfa el Mansur’un hem senaryosunu hem de yönetmenliğini üstlendiği filmimiz, 98 dakika. Waad Mohammed, Reem Abdullah ve Sultan Al Assaf’ın oyunculukları ise tek kelimeyle harika! Suudi Arabistan’da yaşayan 10 yaşındaki Wadjda, yaşadığı baskıcı toplumun aksine üretken ve hayat dolu! Fakat annesi başta olmak üzere önüne herkesin taş koyduğu bu kızın en büyük hayali ise bir yeşil bisiklet. Kız çocuklarının bisiklete binmesinin çok ahlaksız olduğunu düşünen bu toplumda, bakalım Wadjda hayallerini gerçekleştirebilecek mi?


4) Coco Before Chanel, 2009

114 dakikalık bir güzide film Coco Before Chanel. Yönetmen koltuğunda ise başarılı bir kadın var: Anne Fontaine! Anne Fontaine, senaryoyu Camille Fontaine ile beraber yazmış. Ödüllere doymayan filmin başrollerinde ise Audrey Tautou, Alessandro Nivola ve Marie Gillain baş gösteriyor. Coco Chanel, günümüzde herkesçe ün yapmış ünlü bir marka. Binlerce engele rağmen mücadelesini sürdüren emekçi bir kadın var ki; bugünlere gelmesi hiç de kolay olmadı! Bu yüzden izlemeye değer!


5) Antonia’s Line, 1995

Tüm dünyayı dolaştık ve yazımızdaki son durağımız Hollanda sinemasından. Marleen Garris’in hem  senaryosunu hem de yönetmenliğini üstlendiği film, 104 dakika. Willeke van Ammelrooy, Els Dottermans ve Jan Decleir ile kadro tamamlanıyor, film başlıyor. 1966 yılı Hollanda’sında yaşlı bir Antonia yaşarmış. Öyle ki, kimin hayatına girse sihirleriyle onları sararmış. Dönemin ünlü feministlerince büyük övgüler alan film, fantastik bir feminizm hikayesi. Yer yer komik, yer yer hüznü barındıran enfes bir yapıt.

Gorgon Sinema’nın Diğer Yazıları İçin Tıklayınız.

Psikoloji Tarihindeki Önemli Kadınlar | 8 Mart Özel Yazısı

 

Osmanlı’da Kadın Hareketi | 8 Mart Özel Yazısı

https://gorgondergisi.com/ay-yilan-ve-kadin/

Minerva | 8 Mart Özel Yazısı

 

 

 

Related posts

Leave a Comment