• Home
  • Gorgon Gündem
  • Birleşik Krallık’ta 100 Yıldır Sergilenmeyen Turner Tabloları National Gallery’de Sergilenecek
Gorgon Gündem

Birleşik Krallık’ta 100 Yıldır Sergilenmeyen Turner Tabloları National Gallery’de Sergilenecek

Turner Tabloları

Çevirmen: Ceyda Aydın

Gorgon Gündem yazılarımız için tıklayınız.

Birleşik Krallık’ta 100 Yıldır Sergilenmeyen Turner Tabloları National Gallery’de Sergilenecek

New York Frick Koleksiyonunda bulunan iki adet sanat eseri, Turner on Tour sergisi için ödünç alındı. Bu eserler, Avrupa’daki sahil manzaralarını tasvir ediyor.

Birleşik Krallık’ta 100 yıldan daha uzun süredir eserleri sergilenmemiş ve Britanya’nın en büyük sanatçılarından biri olan Turner’ın iki yağlı boya tablosu, bu yılın sonlarında National Gallery’de (Ulusal Galeri) sergiye çıkacak.

J.M.W. Turner (Kaynak)

J.M.W. Turner’ın eserleri, sanatçının kendisiyle özdeşlemiş su ve gökyüzü öğelerini içeren Avrupa manzaralarından oluşuyor.

 

Dieppe Limanı: Meskenin Değişimi ve Köln (Harbour of Dieppe: Changement de Domicile) ve Posta Gemisinin Gelişi: Akşam (The Arrival of a Packet-Boat: Evening) adlı eserleri, 1914 yılında Amerikalı fabrikatör Henry Clay Frick tarafından satın alınmış ve o zamandan beri ABD’de kalmıştır.

Posta Gemisinin Gelişi: Akşam (The Arrival of a Packet-Boat: Evening)

Eserler New York Frick Koleksiyonu tarfından ilk kez ödünç verildi. Bu kış National Gallery’nin Turner on Tour sergisinin bir parçası olarak gösterime sunulacak.

1820’lerin ortalarında çizilen eserler, Turner’ın ömrü boyunca limanlara ve iskelelere duyduğu hayranlığı yansıtmaktadır. Turner bu mekanları dinamik, geçişken yerler olarak görmüş ve kariyeri boyunca hem yağlıboya hem de suluboya ile tasvir etmiştir. Çok kez seyahat ettiği Avrupa’da eskiz defterlerine çizimlerini yapmış ve İngiltere’deki stüdyosuna döndüğünde bunlardan tablolar yaratmıştır.

Dieppe Limanı: Meskenin Değişimi ve Köln (Harbour of Dieppe: Changement de Domicile)

Turner Londra’daki stüdyosunda Dieppe Limanı: Meskenin Değişimi ve Köln tablosunu çizmeden önce, 1820’lerin başında Normandiya kasabasındaki Fransız balıkçı iskelesi Dieppe’yi iki kez ziyaret etmiştir. Her iki resim de 1820’lerde Kraliyet Akademisi’nde (Royal Academy) sergilendi. Yaklaşık bir yüzyıl sonra ise New York’taki Knoedler Galerisi’nde sergilenmiş ve ardından Frick tarafından satın alınmıştır.

National Gallery müdürü Gabriele Finaldi’nin söylediğine göre: ‘‘Frick Koleksiyonu’ndan Turner’ın ihtişamlı nehir ve liman manzaraları, özel şartlar altında eşi benzeri görülmemiş bir sergi için National Gallery’de gösterime açılmak üzere Londra’ya geliyor. Frick’teki arkadaşlarıma bu şaheserleri bizlerle paylaştıkları için son derece minnettarım.’’

Turner, 24 yaşında Kraliyet Akademisi’nin kısmi üyesi olarak seçilmişti. Çağdaşları tarafından övülürken, eleştirmenler tarafından özellikle eski, daha soyut ve deneysel çalışmaları sebebiyle sertçe eleştirilmekteydi. 76 yaşında kolera yüzünden öldüğünde zengin bir adamdı. Çalışmalarının çoğunu ulusuna miras bıraktı. Günümüzde eserlerinin büyük bir bölümü Tate Britain Galerisi’nde bulunuyor.

Turner on Tour, National Gallery’de Amerikan kurumlarından nadiren ödünç alınan tabloları barındıran üç ücretsiz sergiden biri. Gainsborough’un Mavi Çocuğu (Gainsborough’s Blue Boy) sergisi Mayıs’ın ortalarında bitecek. Picasso Ingres: Yüz Yüze (Picasso Ingres: Face to Face) sergisi Haziran’dan Ekim’e kadar sürecek. Son olarak da Turner on Tour (Turner Turnede) sergisi bu yıl Kasım ayından 2023 Şubat ayına kadar açık olacak.

Bölüm Editörü: Burak Erdem

Kaynak

Related posts

Leave a Comment