Unutulan Çocuklar: UNİCEF Yılın Fotoğrafı Ödülleri

Kategori: Gorgon Gündem

Bu yılki ödüllerin odaklandığı tema, ailesinden kötü muamele gören ya da unutulan çocuklardı.

Antonio Aragon Renuncio

UNICEF: Foto des Jahres 2018 Platz 1

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Yılın Fotoğrafı ödülünü, ailesi tarafından dışlanan engelli bir çocuğun fotoğrafını çeken Antonio Aragon Renuncio kazandı.

Engelli olduğu için ailesi tarafından dışlandığı için bu merkeze sığınan Togolu çocuk, fotoğrafta protez bacaklarıyla otururken görülüyor.


Turjoy Chowdhury

UNICEF: Foto des Jahres 2018 Platz 2 Quer

UNICEF, ikincilik ödülünü Bangladeşli fotoğrafçı Turjoy Chowdhury’ye verdi. Chowdhury, sığınmacı kampındaki 18 günlük bir bebeğin fotoğrafını çekmişti. Bebek, annesine verilen renkli şallara sarılıydı. Fotoğraf çekildiğinde henüz bir ismi bile yoktu.


Rina Castelnuovo

Üçüncülük ödülü ise İsrailli fotoğrafçı Rina Castelnuovo’nun oldu. Castelnuovo, kısaca “Muhi” diye çağrılan Filistinli Muhammed’in fotoğrafını çekmişti.

Bir Hamas aktivistinin oğlu olarak dünyaya gelen Muhammed, nadir görülen bir bağışıklık sistemi hastalığı nedeniyle tedavi için İsrail’e götürülmüştü. İsrail’de kol ve bacaklarının bir bölümü kesilmek zorunda kaldı. Dokuz yaşındaki Muhammed, dedesiyle birlikte yaşıyor. Annesi birkaç yılda bir ziyaretine gelebiliyor. Babası ise “düşman topraklarından” dönmesini istiyor.

UNICEF: Foto des Jahres 2018 Platz 3

Kaynak: DW

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir