İzlenmesi Gereken 5 Yōkai Filmi

Yazar: Büşra Erturan

Yōkai kelimesi iki kanji’nin birleşiminden oluşuyor. Yō’yu belirten ilk kanji 妖 büyüleyici anlamına gelirken, Kai’yi belirten ikinci kanji ise 怪 gizemli, tuhaf olaylara, görüntülere işaret ediyor. Bunların toplamında Yōkai, büyüleyen olay/görüntü şeklinde çevrilebilir. https://gorgondergisi.com/japonyada-dogaustu-sinema-ve-televizyonda-yokailer/

Yōkai, sadece bir canavarın değil birçok gizemli şeyin toplamıdır. Hayaletler, yarı tanrılar, şeytanlar, dönüşmüş insanlar/objeler, yaşayan hayaletler, Uzak Doğu’ya ait bazı mitolojik yaratıklardır.

Yōkai hakkında daha geniş bir araştırma için:

Büşra Erturan, Japonya’da Doğaüstü: Sinema ve Televizyonda Yōkai’lerGorgon E-Dergisi, Sayı 1/15 Kasım 2017, s. 66-78. Okumak İçin:

1.Yôkai daisensô (2005)

Yönetmen: Takashi Miike

Japon kültüründeki çoğu Yōkai’yi tanımak isteyenler için fantastik bir aile draması.


2. Kitaro (2007)

Yönetmen:Katsuhide Motoki

Birçok farklı mecrada uyarlamaları bulunan Gegege no Kitarô’nun filmlerinden biri. Yine bu film bir önceki örnekte olduğu gibi çoğu Yōkai türünü tanımaya imkan veriyor.


3. Pom Poko (1994)

Yönetmen: Isao Takahata

Stüdyo Ghibli’nin “Tanuki” adlı Yōkai’leri merkeze alan doğaüstü animasyonu. Özellikle çevresel felaketler ve şehirleşme üzerine olan bu film, sırf Ghibli stüdyosundan çıktığı için bile izlenebilir.


4. Kuchisake-onna/A Slit-Mouthed Woman (2007)

Yönetmen: Kôji Shiraishi

Bu film şehir efsaneleriyle ilgili olan Yōkai’lerden biri olan Kuchisake-onna’nın (Ağzı yatay biçimde boydan boya kesik bir kadındır.) hikayesini anlatır. Listedeki diğer filmlerden korku seviyesi en yüksek olan filmdir.


5. Onmyoji: The Yin Yang Master (2001)

Yönetmen: Yôjirô Takita

Onmyōdō; okült ve doğal bilimleri içine alan Japon ezoterik öğretisidir. Onmyōji ise bu pratiği uygulayan kişilere denir. Bu film, Japon tarihinde büyük bir Onmyōji ustası olan Abe No Seimei’nin hayatından bir kesiti anlatır. Seimei’nin annesinin Kitsune denilen bir Yōkai olduğuna inanılmaktadır.

Önerdiğimiz Diğer Filmler İçin: https://gorgondergisi.com/category/gorgon-sinema/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir