Gorgon E-Dergisi

Gorgon Dergisi 11. Sayı

Gorgon Dergisi 11. Sayı

Dergimizin 11. sayısını indirmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Gorgon Dergisi_11. Sayı_15 Mayıs 2020_2

 

 

İlk sayısını 15 Kasım 2017 tarihinde yayımladığımız dergimizin 11. Sayısında sizlerle buluşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Dergimiz, gündelik hayat içinde sığınabildiğimiz ve kendimizi ifade edebildiğimiz bir mecra olmanın yanında, büyüyen bir ekip olma özelliğini hiç kaybetmeden korumaya devam ediyor. Bizim için Gorgon Dergisi, her zaman bir dergiden daha fazlası oldu. Umarız siz de bunu hissedersiniz…

Bu sayımızda, uzun zamandır sürdürdüğümüz “Konuk Yazar” bölümümüze Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Türk Müziği Devlet Konservatuvarı, Müzikoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Seher Tetik Işık “Türkiye’de Organoloji Çalışmalarının Seyri” yazısı ile bizlere konuk oldu. Organoloji (Çalgıbilim) konusuna değinen yazısıyla bize katkı yapan değerli hocamıza teşekkür ederiz.

“İnsanlık Tarihi” bölümünde üç yazımız var. Anadolu coğrafyasının İlk Büyük İmparatorluğunu inşa eden Hititler’i konu alan “Çivi Yazılı Belgeler Işığında Hitit Dualarına Bir Bakış” başlıklı yazıyı Özlem Uysal sizler için kaleme aldı. İkinci olarak ise hayatlarımızda tanıdık bir duygu olan melankoli üzerine tarihsel bir anlatı sunan “Tarihte Melankolik Bir Kişilik: Bellerophontes” yazısı ile Kübra Karaköz yer alıyor. Bu bölümümüzü Bizans’a uzanarak; Hüseyin Hakan Gazioğlu’nun “Bizans Resim Sanatında İşlevsel Bir İkonografi: Deesis” yazısıyla sonlandırıyoruz.

“Araştırma” bölümünde Melis Fettahoğlu-Hallier “Felsefede Egoizm” adlı yazısıyla her zaman dikkat çekici bir konu olan egoizm üzerinde duruyor.

“Kültür” bölümüne geldiğimizde ilk olarak Cemre Yıldırım “Modern Türk Şiirinde Fransız Etkileri” adlı kitabı “Taklit ve Etki İkilemi” üzerinden bizlere tanıtıyor bu inceleme yazısıyla. Bu bölümümüzde daha önce yaptığımız söyleşilere bir yenisini ekleyerek devam ediyoruz. Dokuz Eylül Üniversitesi Maliye Bölümü’nden Prof. Dr. Coşkun Can Aktan ile kitabı “İyilikten Gelen Kötülükler” üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. Bizi kırmayan değerli hocamıza şükranlarımızı sunuyoruz.

Corona (Covid-19) virüsü ile yaşam alanlarımızın kısıtlandığı şu günlerde sizler için birbirinden özgün ve farklı yazılarla harmanlanan bir sayı hazırladık. Öncelikle bu sayıda yer alan tüm yazarlarımıza, emeği geçen çok değerli yayın kurulu üyelerimize ve kurulduğumuz günden bu yana bizi yalnız bırakmayan, bizi okuyan ve bize yazarak mutlu eden tüm Gorgonlara teşekkür ediyoruz.

 

 

 

 

Gorgon Dergisi 11. Sayı Gorgon Dergisi 11. Sayı Gorgon Dergisi 11. Sayı

Related posts

1 comment

Gorgon Dergisi’nin 11. sayısı çıktı 21 Mayıs 2020 at 09:55

[…] Gorgon Dergisi’nin 11. sayısı yayımlandı. […]

Reply

Leave a Comment