Gorgon Gündem

Derby’li Joseph Wright tablosu kurtarıldı

Çevirmen: Ceyda Aydın

Diğer gündem içeriklerimiz için tıklayınız.

Derby’li Josep Wright tablosu kurtarıldı

Görsel Kaynağı: OMNIA ART LTD

Otoportre, Joseph Wright’ı ressam olarak tasvir ediyor.

Bir 18. yüzyıl İngiliz ressamının tablosu, ülkesine bağışlandı.

Joseph Wright’ın Self-Portrait at the Age of About Forty (Neredeyse Kırk Yaşımdan bir Otoporte) tablosu, Derby Müzesi ve Sanat Galerisi’nde gözler önüne serildi. Müzede Wright’ın farklı eserleri de sergilenmekte.

Tablo, hükümet tarafından miras vergisi yerine kabul edilmiştir ve Derby’e tahsis edilmiştir.

Milli Mirası Yaşatma Fonu, Sanat Fonu ve çeşitli özel bağışların yanında, tablonun alımı için 2,3 milyon dolar bağışladı.

Görsel Kaynağı: Oliver Taylor

Tablo, hükümet tarafından miras vergisi yerine kabul edildi.

Anlaşma İngiltere Sanat Konseyi tarafından yönetildi, Sanat Bakanı Lord Parkinson eserin kurtarılmış olmasının harikulade olduğunu söyledi.

Derby’li Joseph Wright olarak bilinen ressam, gelişmekte olan bilim dünyasından sahneleri yakalamasıyla ünlüdür.

Tablo hükümet tarafından miras vergisi yerine kabul edildi ve İngiltere Sanat Konseyi tarafından yürütülen bir anlaşma ile Derby’e tahsis edildi.

Uzmanlar otoportrenin, Wright’ın sözde ‘‘mum ışığı tablolarının’’ artan ününün yanında, ressamın özgüveninin bir kısmını yansıttığını söylüyorlar.

Tablo ayrıca Wright’ın on adet otoportresi içerisinden kendisini bir ressam olarak tasvir ettiği tek eser.

Görsel Kaynağı: Londra Ulusal Sergisi

Wright bilimsel sahneleri tasvir eden tablolarıyla tanınıyor.

Tablo ayrıca bir artıyla birlikte geliyor. Şu anda National Gallery’de sergilenen ve Wright’ın en ünlü çalışmalarından biri olan An Experiment on a Bird in the Air Pump (Hava Pompasındaki Bir Kuş Üzerine Deney) isimli eserin bir eskizi, otoportrenin arka yüzünde görülebiliyor.

1772 yıllarında tamamlandığı zamandan beri özel bir koleksiyonun parçası olan otoportre, nadiren halka açık yerlerde sergilendi.

Ortalama 76 x 63 cm boyutlarında olan bu tablo, özenle hazırlanmış orijinal çerçevesinin içerisinde ve tablonun iki tarafının da görülebilmesi için özel olarak sipariş edilmiş ayaklı bir çerçevede kalıcı olarak sergilenecek.

Müzenin galeri müdürü ve bir Joseph Wright uzmanı olan Lucy Bamford; ‘‘Bu olağanüstü eseri hali hazırda var olan Joseph Wright koleksiyonumuza ekleyebileceğimiz için çok heyecanlıyız.’’ dedi.

‘‘Wright’ın bir ressam olarak artan özgüvenini tasvir etme şekli harika.’’

‘‘Wright’ın yerel, ulusal ve uluslararası takipçileri için eseri kalıcı sergiye açabildiğimizden dolayı çok mutluyuz.’’

Derby Müzesi müdürü Tony Butler; ‘‘Bu tablonun elimize geçmesi Derby Müzesi için bir zaferdir’’ diyor.

‘‘Eser, şu an Derby Müzesi ve Sanat Galerisi’nin bulunduğu yerin yakınlarındaki bir stüdyoda yapıldığından beri özel mülkiyet olarak kalmış ve hiç kamu mülkiyetinde olmamıştır.’’

Görsel Kaynağı: OMNIA ART LTD

Eserin arka yüzü Wright’ın çok ünlü çalışmalarından birinin eskizine sahip.

Lord Parkinson; ‘‘Joseph Wright’ın bu nadide otoportesinin Derby Müzesi tarafından elde edilmesi ve ulusumuz adına kurtarılması harika.’’ diyor.

Hükümetin miras vergisi yerine kabul etme tasarısı sayesinde, bu fantastik parça Derby Müzesi ve Sanat Galerisi’nde sergilenecek ve dünyanın en büyük Wright eserleri koleksiyonu içerisinde göz önünde olacak.’’

Kaynak

Bölüm Editörü: Burak Erdem

Related posts

Leave a Comment