Gorgon Gündem

Yeni Çalışma Muhtemel 65 İngiliz Kral Mezarını Ortaya Çıkardı

İngiliz Kral

Çevirmen: Ceyda Aydın

Gorgon Gündem yazılarımız için tıklayınız.

Yeni Çalışma Muhtemel 65 İngiliz Kral Mezarını Ortaya Çıkardı

The Royal Society of Antiquaries of Ireland dergisinde yayımlanan yeni bir çalışma, 65 İngiliz Kralı’nın ve Karanlık Çağ’dan üst düzey kraliyet üyelerinin muhtemel mezarlarını ortaya çıkardı.

Çalışmanın öncesinde ise bundan önceki kazılarda dokuz anglo-sakson kraliyet üyesi mezarı bulunmuştu fakat Karanlık Çağ’dan sadece yerli İngiliz bir kralın eski Roma dönemine ait gömüsü tespit edilmişti.

Bugün gelinen noktada arkeologlar, her biri beş mezar içeren toplam 20 muhtemel kraliyet mezar kompleksinin MS 5. ve 6. yüzyıllara tarihleneceğini öne sürüyorlar. Buna ek olarak incelenmekte olan 11 gömü kompleksi daha bulunuyor.

Bu dönemde İngiltere’nin doğusu ve batısı Roma İmparatorluğu’nun çöküşünün ardından düzinelerce küçük krallığa bölünmüştü. Öyle ki her biri tamamen ya da kısmen Alman asıllı Anglo-Sakson krallar tarafından yönetiliyordu. Güneyde ve kuzeyde, Kelt kökenli İngiliz veya İrlanda kökenli hanedanlık köklerinden vücut bulan eski Roma hanedanlıkları doğdu.

Çalışma, Reading Üniversitesi ve İspanya Navarra Üniversitesi profesörü Ken Dark tarafından yönetiliyor. Galler, Cornwall, Devon ve Somerset bölgelerinde belirlenen yerleşimlerin Gwynedd (kuzeybatı Galler), Dyfed (güneybatı Galler), Powys (orta doğu Galler), Brycheiniog (günümüzdeki Breckonshire) ve Dumnonia (günümüzde güneybatı İngiltere) İngiliz Krallıkları ile ilişkili yerli yüksek statülü kraliyet mezarları içerdiğini ileri sürüyor.

Araştırmacılar daha önce kazılan bu alanları İrlanda’daki kraliyet mezarları ile karşılaştırdı. Buna göre İngiliz yerleşimlerinin çoğunlukla dikdörtgen veya kare şeklinde kazılarak çevrelenmiş olduğunu ve çoğunun giriş kapıları ve çitlere veya kazıklarla korunan geçitlere ulaşımı sağlayan yapılara sahip olduğunu belirtti.

Mezarlar onlarca yıl önce bulundu ancak arkeologlar Profesör Dark’ın yeni yayımlanan araştırmasını görene kadar yerleşimin muhtemel kraliyet statüsünün farkına varamadılar. Ayrıca gömülen kişilerin kimlikleri hâlâ tespit edilemedi.

En önemli mezarlar ise Caernarfon ve Anglesey (kuzey Galler)’de belirlendi. Bu mezarlar Cornwall’daki ünlü Tintagel yerleşimi efsanevi Kral Arthur ile ilişkilendiriliyor.

Profesör Dark’ın Independent’a söylediğine göre: ‘‘Bu çalışmadan önce, batı İngiltere’de bulunan ve eski Roma döneminden günümüze ulaşan muhtemel kraliyet mezarlarının bu kadar fazla olabileceğinden tamamen habersizdik. Devam eden araştırmalar, İngiliz tarihinin bu kritik döneminin önemli yanları üzerine düşüncelerimizi değiştirmemize yardımcı olabilir.’’

 

Bölüm Editörü: Burak Erdem

 

Kaynak

İngiliz Kral

Related posts

Leave a Comment