Gorgon Kitaplığı

Oğuz Atay’a Özlemle…

Oğuz Atay’ı 42. ölüm yıl dönümünde saygı ve sevgiyle anıyoruz.

 Oğuz Atay’ın “Tutunamayanlar” kadar okunması gerektiğini düşündüğümüz bir diğer eseri “Bir Bilim Adamının Romanı”nı Gorgon Dergisi olarak sizlere öneriyoruz.

Ülkemizde pek benimsenmemiş bir dalda, biyografik roman türünde, Oğuz Atay’ın, kendine özgü üslubu ve kurgusuyla, kendi hocası da olan Mustafa İnan’ı anlatışı. Bir halk çocuğunun uluslararası ün sahibi bilim adamı oluşunun zorlu serüveni sergilenirken toplumsal eleştiri kalıplarının da zorlanışı. İnan’ın yaşamından kesitler veren fotoğraf albümüyle birlikte.

Yazar Hakkında

1934’te İnebolu’da doğdu. Ankara Maarif Koleji’ni, İTÜ İnşaat Fakültesi’ni bitirdi. 1960’ta İDMMA İnşaat Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. “Tutunamayanlar”ı yayımlamasının (1971-1972) ardından, önemli bir tartışmanın odağına yer aldı. TRT 1970 Roman Ödülü’nü kazanan Tutunamayanlar’ı kısa bir süre sonra, 1973 yılında “Tehlikeli Oyunlar” adlı ikinci romanı izledi. Hikâyelerini “Korkuyu Beklerken” başlığı altında topladı. 1911-1967 arasında yaşamış hocası Prof. Mustafa İnan’ın hayatını romanlaştırarak “Bir Bilim Adamının Romanı”nı yazdı. Oyunlarla Yaşayanlar adlı tiyatro eseri Devlet Tiyatrolarında sahnelendi. Atay 13 Aralık 1977’de, büyük projesi “Türkiye’nin Ruhu”nu yazamadan hayata gözlerini yumdu.

Tanıtım Bülteninden

Keyifli okumalar dileriz

 

 

 

 

 

 

GORGON DERGİSİ

Related posts

Leave a Comment