Müzik & Sanat

Gorgon Önerir: Bir Kitap – Bir Film – Bir Albüm (3)

Yazar: Berna Güler

Mine Söğüt, Paul Thomas Anderson, Mohsen Namjoo

Her hafta bir kitap, bir film ve bir albümünü merceğine alan “Gorgon Önerir” bölümü, bu hafta 2007 yılına ışınlanıyor.

“Şahbaz’ın Harikulâde Yılı 1979”

Gazeteci ve yazar Mine Söğüt’ün 2007’de yayımlanan eseri “Şahbaz’ın Harikulâde Yılı 1979”, Gorgon okuyucuları için haftanın önerilen kitabı. Yapı Kredi Yayınları tarafından okura sunulan kitabında Söğüt, 12 Eylül öncesini ve darbeye giden süreci masalsı bir dille anlatıyor.

1979 Almanağı başlıklı bölüm dışında metni 12 bölüme ayıran ve her bölümde bir ayı ele alan Söğüt, bu her ayın ilk alt bölümünde de o aya ait özellikleri, o ayda dünyaya gelenlerin karakterleri ve tüm bunların başkarakter Şahbaz ile olan ilişkisine yer veriyor.

Şahbaz’ın okura gösterdiklerinden ibaret olan, kurmaca ile gerçeğin birbirine geçtiği hikâyelerde tüm güzellikler ve tüm kötülüklerin birbirine karıştığına şahitlik ediliyor.

 “Birine katlanmak onu yatıştıracağına daha da sinirlendirebilir. Birine katlanmak belki de bir lütuf değil, bir hakarettir. Bunu sezemeyen insanın hayatı tehlikededir.”

“Kan Dökülecek”

Berlinale’den Cannes’a sayısız festivalde çok sayıda ödüle değer görülen Paul Thomas Anderson’ın yönetmen koltuğuna oturduğu, senaryosunu da Anderson’ın kaleme aldığı 2007 yapımı “There Will Be Blood” (Kan Dökülecek), Gorgon okuyucuları için haftanın önerilen filmi. Pulitzer Ödüllü yazar Upton Sinclair’in 1926’da yayımlanan “Oil!” adlı kitabından beyaz perdeye aktarılan filmin başrolünde Daniel Day-Lewis rol alıyor. Filmde ona Paul Dano, Dillon Freasier, Ciarán Hinds, Kevin J. O’Connor eşlik ediyor.

Filmde, 1900’lü yılların başında ıssız bir bölgede petrol arama şirketi sahibi olan Daniel Plainview’e odaklanılıyor. Hırs, kin, iktidar, güç gibi duyguları yoğun bir biçimde barındıran Plainview’e benzer bir hırsa sahip genç bir rahibin de dâhil olduğu hikâyede, iki karakterin de yegâne tek gerçekliğini yitirişi ironik bir dille işleniyor.

Çağdaşları arasında en yetenekli yönetmenlerden biri olarak nitelenen Anderson imzalı “Kan Dökülecek”, konuk olduğu festivallerin çoğundan ödülle ayrıldı. Başroldeki Daniel Day-Lewis, filmdeki performansıyla “en iyi erkek oyuncu” dalında Oscar, BAFTA ve Altın Küre ödüllerini kucakladı. Filmin görüntü yönetimini üstlenen Robert Elswit ise “en iyi görüntü yönetmeni” dalında verilen Oscar ödülünü kazandı.

“Toranj”

İran’ın Bob Dylan’ı olarak tanımlanan gösterilen besteci, müzisyen ve yazar Mohsen Namjoo’nun 2007’de yayımlanan “Toranj” adlı albümü, Gorgon okuyucuları için haftanın önerilen albümü. İran ezgilerinin rock, blues ve caz tınılarıyla harmanlandığı albüm Barbad Music etiketiyle satışa sunuldu.

Fars şiirlerini batı müziğiyle birleştirerek “müzikal bir devrim” yarattığı şeklinde yorumlanan eserlerinde Namjoo, geleneksel ağıtlara ve dualara da yer veriyor. Sesini farklı tonlardan kullanabilen Namjoo’nun şarkılarında yer yer progressive müzik türünün izlerine de rastlamak mümkün.

Hâfız-ı Şirâzî, Baba Tahir-i Uryan, Ferîdüddin Attâr gibi İran geleneksel halk şairlerinin şiirlerinden bestelenmiş 9 şarkıyı içeren “Toranj” albümünde yer alan şarkılar şöyle: “Toranj”, “Ro Sar Beneh”, “Talkhi Nakonad”, “Vava Leyli”, “Tarsam Ke”, “Del Miravad”, “Jorah Baz”, “Dar Miane Jan”, “Zolf”.

Öte yandan İran’ın ‘yasaklılar’ listesinin başı çeken isimlerinden Namjoo, idam cezasına çarptırıldığı için ülkesine giremiyor.

 

Keyifli okumalar dileriz

 

 

 

 

 

 

GORGON DERGİSİ


Editör:
Arman Tekin

 

Related posts

Leave a Comment