Gorgon Kültür

Gorgon Önerir: Bir Kitap – Bir Film – Bir Albüm

Yazar: Berna Güler

Ernest Hemingway, Elia Kazan, Nat King Cole

Her hafta bir kitap, bir film ve bir albümü merceğine alacak olan “öneri” bölümü, ilk haftasında 1952 yılına ışınlanıyor.

“Yaşlı Adam ve Deniz”

Yazar, gazeteci Ernest Miller Hemingway’in 1952’de yayımlanan eseri “Yaşlı Adam ve Deniz”, Gorgon okuyucuları için haftanın önerilen kitabı. Hemingway’in Küba’da kaleme aldığı romanı 1953’te Pulitzer Ödülü’ne, 1954’te de Nobel Edebiyat Ödülü’ne değer görüldü.

Florida sahillerinden okyanusa açılan Kübalı yaşlı balıkçı Santiago’nun üzerinden ilerleyen hikâyede, 84 gün boyunca denizden hiçbir şey tutamadan gelen balıkçının hayatını değiştirecek olan yolculuğuna odaklanılıyor. Elinden kaçırmak istemediği ve gurur meselesi hâline getirdiği kılıç balığıyla ölümü göze alan bir mücadeleye girişen balıkçının sevgi, güç, yücelik, saygı, ölüm, insanlık kavramlarını sorgulaması, Hemingway’in akıcı ve duru üslubu eşliğinde okuyucuya iletiliyor.

Öte yandan roman, yönetmenler John Sturges ile Fred Zinnemann tarafından aynı adla beyaz perdeye uyarlandı.  1958 yapımı filmde ihtiyar balıkçı Santiago’yu Spencer Tracy, çocuğu ise Felipe Pazos canlandırdı.

Filmin müziklerinde imzası olan Dimitri Tiomkin, “en iyi film müziği” dalında Oscar’a layık görülürken Spencer Tracy ise filmdeki performansıyla “en iyi erkek oyuncu” dalında Oscar’a aday gösterildi.

 

“Viva Zapata!”

Oscar ve Altın Palmiye dâhil pek çok ödüle değer görülen Elia Kazan’ın yönetmen koltuğunda oturduğu, Pulitzer ve Nobel ödüllü yazar John Steinbeck’in senaryosunu kaleme aldığı “Viva Zapata!”, Gorgon okuyucuları için bu haftanın önerilen filmi. Marlon Brando’nun başrolde olduğu, Anthony Quinn ile Jean Peters’ın ona eşlik ettiği filmde Joseph Wiseman, Alan Reed ve Arnold Moss rol aldı.

Filmde, Meksikalı devrimci Emiliano Zapata’nın önderlik ettiği halk ayaklanması konu ediliyor. Zapata, diktatör Diaz’ı devirdikten sonra başa geçen Madero’yu öldürüp yönetimi ele geçiren Huerta’yı yenen bir halk kahramanıdır. Bir diğer rakibi Pancho Villa’nın başkanlığı reddetmesiyle iktidarın başına geçen Zapata, elde edilen gücün benliği nasıl yozlaştırdığına ve yine bu gücün insanı nasıl halktan uzaklaştırdığına şahit olacaktır.

Marlon Brando, filmdeki performansıyla Cannes Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ve BAFTA’da En İyi Yabancı Erkek Oyuncu ödüllerini kucakladı. Film, Anthony Quinn’e de En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülünü kazandırdı.

Öte yandan film, çekildikten tam 57 yıl sonra 28. İstanbul Film Festivali kapsamında Atlas Sineması’nda gösterildi.

 

“Unforgettable”

Asıl adı Nathaniel Adams Coles olan caz piyanisti, şarkı sözü yazarı ve bestekâr Nat King Cole’un, 1952’de yayınlanan “Unforgettable” adlı albümü, Gorgon okuyucuları için haftanın önerilen albümü. Capitol Records etiketiyle çıkış yapan albümüm yapımcılığını Lee Gillette üstlendi.

Caz, pop-caz, swing türlerinin harmanlandığı albüm, ilk olarak 10 inçlik LP formatında satışa sunuldu. Yeniden basılan 12 inçlik LP ise 1954 tarihli.

Albüm, o dönemin büyük çıkış yakalayan ve albüme de adını veren “Unforgettable” şarkısı ile birlikte “Potrait Of Jenny”, “What’ll I Do”, “Lost April”, “Too Young”, “Mona Lisa”, “(I Love You) For Sentimental Reasons” ve “Red Sails In The Sunset” adlı şarkılardan oluşuyor.

Nat King Cole’un kızı Natalie Cole, 1991 yılında yeniden kaydettiği “Unforgettable” ile “yılın albümü ve yılın kaydı” dallarında Grammy ödüllerine değer görüldü.

 

Editör: Arman Tekin

Related posts

Leave a Comment