Gorgon Ansiklopedi

Cinsel İçgüdüler

Cinsel İçgüdüler

Çevirmen: İpek Türel

Kategori: Gorgon Ansiklopedi

Kültürel nedenlerden ötürü en yoğun baskı, cinsel içgüdüler söz konusu olduğunda oluşur; ancak bununla bağlantılı olarak bastırmanın çok kolay şekilde başarısız olduğu kısım da burasıdır ve nevrotik belirtiler; alternatif tatmin araçları olarak bastırılmış cinselliği tatmin etmeye yönelik ortaya çıkarlar.

İnsanın cinsel yaşamının ergenlik ile birlikte başladığı inancı yanlıştır. Aksine, cinsel yaşamın ilk belirtilerine rahim dışı varlığın başlangıcından itibaren rastlanabilir. İlk doruk noktasına beşinci yılda veya daha öncesinde ulaşılır (erken dönem), bundan sonraki süreçte de cinsellikte ikinci doruk noktası olan ergenlik dönemine kadar kesintiye uğrar (gizil dönem).

Cinsel gelişimdeki iki tane atak dönemin olması, Homo cinsine özgü bir durum olarak kabul görür. Çocukluğun ilk döneminde edinilen bütün deneyimler, birey için en büyük öneme sahip olanlardır ve kalıtsal cinsel yapılanması ile birlikte, karakter gelişimi ya da hastalıklar için yatkınlıklarını oluşturur. Cinselliğin üremeyle ilişkili olduğu düşüncesi oldukça yanlıştır. Cinsel içgüdüler karmaşık bir gelişim sürecinden geçer ve bunun sadece en son safhasında üreme organları birincil öneme sahip olur.

Bu dönemden önce, libidonun genital dönem öncesi örgütlenmeleri mevcuttur -bu noktalarda “saplanmalar” oluşabilir ve ardından oluşan “bastırma” tepkisiyle bir geriye dönüş yaşanır (gerileme). Bebeklik döneminde libidoda oluşan saplanmalar daha sonra oluşacak nevrozlar için belirleyici olabilir. Dolayısıyla, nevrozlar libidonun gelişiminde oluşabilecek engeller olarak da görülebilir.


Kaynak: https://gorgondergisi.com/sigmund-freud/


Sigmund Freud ve Psikanaliz Üzerine

https://gorgondergisi.com/hedonizm-hazcilik/

Adlerci Psikoterapi

 

https://gorgondergisi.com/endogami-ve-ekzogami/

Tragedya

Kronotop

Anlatısallık | Narrativity

Diyaloji

Related posts

Leave a Comment