Gorgon Kitaplığı

Aşkın Bizans Hali – Alp Aracı

Aşkın Bizans Hali
Aşkın Bizans Hali

1123 yıllık Bizans İmparatorluğu tarihinin iki altın çağı vardır. İlki 500-567 yılları arasında İmparator Jüstinyen ve İmparatoriçe Theodora devridir. İkinci ise 867 yılında tahta geçen I. Basil’le başlayan ve 196 yıl süreyle sürecek Makedonya Hanedanı dönemidir. İşin ilginç yanı okuma yazma dahi bilmediği halde, I. Basil o derece akıllı bir yönetim göstermiştir ki, Bizans Rönesans’ını başlatmış, oğlu Bilge VI. Leo ve torunlarıyla bu altın çağ devam etmiştir. Aynı zamanda bu dönem Bizans’ın en parlak ve en zengin dönemidir. Alp Aracı bu kitabında Makedonya döneminin bir bölümünü anlatmakta ve 953 yılında tahta geçen II. Romanos’tan başlamaktadır. Kitabın tümü genellikle bir aşk romanı olmasına rağmen zaman zaman Bizans tarihinin önemli olaylarına da değinmektedir. Başlangıçta İmparator Romanos’un bir meyhanecinin kızıyla evlenmeleri tarihin bütün akışını değiştirmektedir. Alp Aracı bu dönemi o kadar iyi değerlendirmiş ki, kitabı okuyanlar bu konuyu çok enteresan bulacaklardır.

II. Basil kendine özgü bir kişidir. Tarihin en uzun saltanat süren hükümdarlarından biridir. Yaşamı boyunca tek saygı gösterdiği kişi annesidir. Onun dışında başka bir ilişkisi yoktur. Ancak Bizans İmparatorluğu onun zamanında refahın en üst noktasına varır. O nedenle bütün huysuzluğuna ve sevimsizliğine karşın toplumun en çok sevdiği imparatorlardan biridir. Zaten onun 1025 yılında ölümüyle Bizans’ın altın çağı da biter. Ancak benim kitapta en dikkatimi çeken konu, Kiev Prensi Vladimir’in İmparator II. Basil’in kız kardeşi Anna’ya talip olmasıdır. Bu evlilik ve sonuçları kitapta o derece enteresan bir şekilde işlenmiştir ki, bu konu okurların karşısına ilk defa çıkmaktadır. Ancak işin en güzel tarafı bu evlilik nedeniyle meydana gelen başka bir olay, daha sonra büyük bir aşk hikâyesine dönüşmektedir. Bu vesile ile de Bizans’ın en güzel ve en çılgın İmparatoriçesi Zoe Porphyrogenneta’yı tanımış oluyoruz.

Yukarıda yazdığım gibi, kitap esasında bir aşk romanıdır. Okuyucuların hiç sıkılmadan keyifle okuyacağı bir kitaptır. Bir şeyi zikretmek isterim, kitabı okurken çok kere beklenmedik sürprizlerle de karşılaşacaksınız.

Radi Dikici
Tanıtım Bülteninden
Alp Aracı, Aşkın Bizans Hali, Öteki Yayınevi, 2020

Related posts

Leave a Comment