Tarih

Yeni Yıl Canavarı | Krampus

Yazar: Büşra Erturan

Krampus, iki boynuzu, alışıldık şeytan tasvirlerine benzeyen keçi vücudu, toynakları, pençeleri, dışarı sarkan dili ve korkunç dişleriyle bir Noel canavarıdır. Ayrıca zincirleri, çanları ve çocukları taşımak için kullanacağı torbası ve yine çocukları cezalandırmak için kullanacağı huş ağacından yapılma sopası veya at kılı kırbacıyla gezmektedir. Aslında köken olarak Noel ile pek bir ilgisi bulunmamaktadır ve antik erken dönem Alman pagan inanışlarına dayanmaktadır. Almanca “pençe'”den gelen “krampen”den türetilmiştir. Hatta İskandinav mitolojisindeki yeraltı tanrısı Hal’in çocuğu olduğu da söylenmektedir.

Yeni yılda Krampus, Aziz Nicholas (Noel Baba) ile gezmektedir ve uslu duran çocuklar Noel Baba’dan hediye alırken, yaramaz çocuklar Krampus tarafından cezalandırılır. Krampus sopasıyla onları döver hatta yaramazlığın boyutu çok büyükse, onları torbasına tıkayarak daha sonra işkence etmek veya yemek için beraberinde yeraltına götürür. Krampus’un Aziz Nicholas gibi bir figürle iş birliğinde olması gerçekten oldukça karanlıktır.

Krampusnacht/Krampuslauf diye bilinen Krampus gecesi/koşusu genellikle, Aziz Nicholas gününden önceki gece olan 5 Aralık’ta kutlanır. Bu gecede korkutucu Krampus kostümleri giyen insanlar etraftaki insanları korkutmaya çalışarak sokakta geçit töreni yapar. Daha önceleri Almanya ve Avusturya’da kutlanırken, artık bu kutlamalar Amerika da dahil olmak üzere dünyanın her yerine yayılmıştır.

Kaynakça

The Origin of Krampus, Europe’s Evil Twist on Santa, Jennifer Billock

https://www.smithsonianmag.com/travel/krampus-could-come-you-holiday-season-180957438/

Krampus, Prof. Geller

https://mythology.net/demons/krampus/

Santa’s Horned Helper: The Fearsome Legend of Krampus, Christmas Punisher, Liz Leafloor

https://www.ancient-origins.net/myths-legends/santa-s-horned-helper-fearsome-legend-krampus-christmas-punisher-004799

Editör: Serkan Alpkaya

Related posts

Leave a Comment