Doğumunun 200. Yılında Karl Marx

2 Şubat 2018 Cuma:
13:00 Örsan K. Öymen: “Marx’ta Din, Kapitalizm ve Yabancılaşma” 
14:30 Baver Demircan: “Hegel ve Marx: Düğümlenen Özne” 
16:00 Eylem Doğan: “Marx’ın ‘Gerçeklik’ Eleştirisi” 
17:30 Türker Armaner: “8. Tez” 
19:30 Akşam Yemeği (Nazlıhan Otel Restaurant) 

3 Şubat 2018 Cumartesi:
13:00 Kerem Cankoçak: “Marx ve Doğa Bilimleri” 
14:30 Doğan Göçmen: “Marx ve Yeni Tür Bir Rasyonalitenin Temellendirilmesi” 
16:00 Kurtul Gülenç: “Marx’ın Kapitalizm Eleştirisinin Etik Boyutu” 
17:30 Barış Parkan: “21. Yüzyıl’da Emeğin Antropolojisi ve Artı Değer” 
22:30 Uzun Ev’de Parti (DJ Unknown X) 

Konuşmacılar hakkında kısaca:

Örsan K. Öymen: Işık Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Başkanı (Profesör), Felsefe Sanat Bilim Derneği Kurucu Üye ve Yönetim Kurulu Başkanı, “Assos’ta Felsefe” projesi Kurucusu ve Direktörü. Lisans ve Doktora derecesini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden, Yüksek Lisans derecesini New York Üniversitesi (NYU) Felsefe Bölümü’nden aldı. İlgi ve çalışma alanları: Epistemoloji, Etik, Siyaset Felsefesi, Herakleitos, Protagoras, Gorgias, Sokrates, Platon, Epikuros, Sextus, Descartes, Locke, Hume, Nietzsche, Marx ve Sartre. “Hume” ile “Varlık ve Kuşku” (yayına hazırlanmakta) kitaplarının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Türker Armaner: Galatasaray Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. (Profesör). Lisans derecesini Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden, Yüksek Lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden, Doktora derecesini Paris Saint Dennis VIII Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden aldı. İlgi ve çalışma alanları: Estetik, Siyaset Felsefesi, 19. Yüzyıl Felsefesi, Spinoza, Hegel, Fichte, Schopenhauer, Marx, Kierkegaard, Frege. “Dalgakıran,” “Taş Hücre”, “Kıyısız” (kısa öykü), “Tahta Saplı Bıçak”, “Hüküm” (roman) ve “Tarih ve Temsil” kitaplarının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Doğan Göçmen: Dokuz Eylül Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Profesör). Lisans derecesini Hamburg Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden, Doktora derecesini Edinburgh Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden Felsefe alanında aldı. İlgi ve çalışma alanları: Siyaset Felsefesi, Ekonomi Felsefesi, Hobbes, Adam Smith, Kant, Hegel, Marx, Husserl. “Modern Felsefe: Tarihsel Anlamı, Güncel Mirası; Adam Smith, Hegel ve Marx” ve “The Adam Smith Problem: Reconciling Human Nature and Society in the ‘Theory of Moral Sentiments’ and ‘Wealth of Nations’” kitaplarının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Kerem Cankoçak: İstanbul Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi. (Profesör). Lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’nden, Yüksek Lisans derecesini Stockholm Üniversitesi Fizik Bölümü’nden, Doktora derecesini Ege Üniversitesi Fizik Bölümü’nden aldı. İlgi ve çalışma alanları: Yüksek enerji fiziği, “büyük patlama” kuramı, CERN deneyleri, Bilim Tarihi, Bilim Felsefesi. CERN’deki “Büyük Patlama” (“Big-Bang”) kuramı deneylerine ve çalışmalarına katılan Türk bilim insanlarından birisidir. “50 Soruda Maddenin Evrimi” kitabının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Kurtul Gülenç: Mimar Sinan Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Doçent). Lisans ve Yüksek Lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden, Doktora derecesini Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden aldı. İlgi ve çalışma alanları: Sosyal Bilimler Felsefesi, Felsefe ve Edebiyat, Aydınlanma Felsefesi, Frankfurt Okulu, Hermeneutik, Marksizm, Etik, Çocuklar İçin Felsefe. “Frankfurt Okulu”, “Marksizmde Ahlak Tartışmaları: Adalet, Özgürlük, Mutluluk”, “Marx’ın Halleri” (Önder Kulak ile birlikte), “Marx ve Sonrası” kitaplarının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Barış Parkan: Orta Doğu Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Doçent). Lisans derecesini Bennington Koleji Felsefe Bölümü’nden, Yüksek Lisans derecesini Milwaukee Wisconsin Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden, Doktora derecesini Texas Üniversitesi (Austin) Felsefe Bölümü’nden aldı. İlgi ve çalışma alanları: Siyaset Felsefesi, Etik, Uygulamalı Etik, Ontoloji, Marx, Hegel, Whitehead. “Marx” kitabının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Eylem Doğan: Işık Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Öğretim Elemanı. Lisans derecesini ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden, Yüksek Lisans derecesini Galatasaray Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden, Doktora derecesini Galatasaray Üniversitesi ve Paris-Sorbonne Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden aldı. İlgi ve çalışma alanları: Siyaset Felsefesi, Etik, Mantık, Aristoteles, Spinoza, Marx, Nietzsche. Alanında çeşitli makalelerin yazarıdır.

Baver Demircan: Üsküdar Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Elemanı. Lisans derecesini Yeditepe Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden, Yüksek Lisans ve Doktora derecesini Galatasaray Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden aldı. İlgi ve çalışma alanları: 19. Yüzyıl Felsefesi, Antik Yunan Felsefesi, Estetik, Tarih Felsefesi, Göstergebilim, Ontoloji. Alanında çeşitli makalelerin yazarıdır.

Not: Sempozyum toplantısı ve konuşmalar Liman’da Nazlıhan Otel’de (0-286-7217385) gerçekleşecektir.

Kaynak: http://www.felsefesanatbilim.org/gelecek_assos.php

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir