Gorgon E-Dergisi 13. Sayı

Gorgon E-Dergisi 13. Sayı

Gorgon E-Dergisi

Dergimizin 13. sayısını indirmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Gorgon Dergisi_13. Sayı_15 Kasım 2020

 

 

 

 

Sevgili Gorgonlar;

Dergimizin Kasım sayısıyla birlikte üçüncü yılını kutlamanın heyecanı içindeyiz. Bizim için bir dergiden çok daha fazlası olan Gorgon Dergisi’nin sizler içinde öyle olmasını umuyoruz.

Bu sayımızın konuk yazarı “Maskelerle Yüzleşmenin Estetiği” yazısıyla İnönü Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğr. Gör. Necmi Karkın’a teşekkür ediyoruz. Bugünlerde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası hâline gelen maskelere sanatsal ve estetik açıdan yaklaşan yazımızı beğeneceğinizi umuyoruz.

“İnsanlık Tarihi” bölümünde ise üç yazımız yer alıyor. İlk olarak Kübra Karaköz’un kaleme aldığı “Kaneš Kraliçesi” yazısı ile Yakın Doğu coğrafyasında anlatılan bir hikâyeye yer veriliyor. Joshua J. Mark’ın yazdığı ve Orçun Yılmaz’ın çevirdiği “Mithra” yazısıyla kimi anlatımlarda Zerdüştçülük ve Hristiyanlık ile ilişkilendirilen gizemli bir inanca yolculuk yapıyoruz. Sonrasında ise Martı Esin Şemin “Anadolu’nun Motifleri: Türk Halı ve Kilim Sanatına Bir Bakış” yazısıyla yüzümüzü Anadolu’ya, kendi geleneksel el sanatlarımızdan olan dokumacılığa çeviriyor.

“Araştırma” bölümümüzde Arman Tekin “Sosyal Arkeoloji Kuramlarında Doğal Çevre Üzerine Düşünceler” yazısı ile arkeolojiye başka bir açıdan bakmamızı sağlıyor. Çevrenin insan üzerindeki etkisini kuramsal bağlamda irdeleyen bu yazı merakla okuyucusunu bekliyor.

“Kültür” bölümümüz bir öykü denemesi ile başlıyor. “Adam und Eva ya da Duvardan Sesler” öyküsüyle Lumen, bizleri başka bir dünyaya götürüyor. Arkasından dergimizin bilimkurgu öykü serisi İşgal VII yeniden sizlerle. Söyleşi bölümümüzde ise değerli hocamız Doç. Dr. Minara Aliyeva Çınar ile “Ahıska Türkleri Üzerine” bir söyleşi gerçekleştirdik. Ahıska Türklerinin kültürel ve dilsel yolculukları üzerine bizleri aydınlattığı için kendisine teşekkür ediyoruz.

Başta bu sayıda yer alan yazarlarımıza, emeği geçen çok değerli yayın kurulu üyelerimize ve kurulduğumuz günden bu yana yanımızda olan okuyan ve yazan tüm Gorgonlara teşekkür ediyoruz.

 

 

 

 

Gorgon E-Dergisi Gorgon E-Dergisi Gorgon E-Dergisi Gorgon E-Dergisi

1 comment

Gorgon Dergisi’nin 13. sayısı çıktı 17 Kasım 2020 at 10:05

[…] Dergisi’nin 13. sayısı […]

Reply

Leave a Comment