• Home
  • Arkeoloji
  • Endonezya’daki Kisar Adası’nda Olağanüstü Zenginliğe Sahip Mağara Resimleri Bulundu
Arkeoloji

Endonezya’daki Kisar Adası’nda Olağanüstü Zenginliğe Sahip Mağara Resimleri Bulundu

Daha önce arkeologlar tarafından hiç araştırma yapılmamış olan Endonezya’nın küçük bir adasında Avustralya Ulusal Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, olağan dışı zenginlikte eski mağara resimleri keşfedildi.

Araştırma ekibi, Timor-Leste’nin kuzeyindeki sadece 81 metrekarelik alanı kaplayan Kisar Adası’nda en az 2.500 yıl öncesine tarihlenen, toplam 28 kaya sanatı yeri tespit etti.

Ekibin önde gelen arkeologlarından, Kültür, Dil ve Tarih Okulu’ndan Profesör Sue O’Connor tespit edilen bu resimlerin, bölgenin tarihi, ticareti ve kültürünü anlamalarında oldukça yardımcı olacağını belirtti.

Prof. O’Connor; “Arkeolojik anlamda bu ada daha önce hiç araştırılmadı.” dedi ve sözlerine “Bu adalar binlerce yıl öncesinde baharat ticaretinin kalbi denilebilecek bir

konumdaydı.

Bulduğumuz kaya resimlerinde sıklıkla tekneler, köpekler, atlar ve elinde kalkan tutan insanlar tasvir edilmiştir. Diğer resimlerde ise muhtemelen bir tören sahnesi olan davul çalan insan tasvirleri mevcuttur.” ifadelerini ekledi.

Prof. O’Connor; saptanan resimlerin, komşu Timor Adası ile daha önce de bilindiği gibi güçlü bir geçmişi paylaştığının göstergesi olduğunu belirtirken, aynı zamanda Kisar Adası’nda bulunan resimlerin Timor Leste Adası’nın doğu ucunda yer alan resimlerle oldukça benzerlik gösterdiğini de ifade etti.

Her iki adada da saptanan resimlerin en ayırt edici özelliklerinden biri insan ve hayvan figürlerinin (çoğu 10 cm.’den küçük) oldukça küçük boyutta yapılmış olmasıdır. Ancak resimler küçük boyutlarına rağmen oldukça canlı tasvirlerdir.

Prof. O’Connor, her iki ada arasındaki ilişkinin 3.500 yıl öncesine tarihlenen Neolitik Döneme kadar uzandığını ve adanın, köpek gibi evcil hayvanlarla, belki de tahıl ürünlerini de ada halkına tanıtan Avustronezya yerleşimcilerinin akınına da gördüğünü belirtti.

Bununla birlikte, bazı boyalı davul figürlerinin, yaklaşık 2.500 yıl önce Vietnam’ın kuzeyinde ile Çin’in

güneybatısında üretilmeye başlayan ve bölgede ticaretinin yapıldığı metal davullarla birbirine oldukça benzediği görüldü. Dolayısıyla bazı resimlerin daha yakın bir tarihe tarihlenmesi muhtemeldir.

Prof. O’Connor: “Bu resimler belki de 2 bin yıl önce prestijli mal değişimini ve hiyerarşik toplumun başlangıcına denk gelen bir sistemin göstergesi olabilir.” dedi.

Kaynak:

https://archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr

 

Alıntılanan Yer:

http://www.aktuelarkeoloji.com.tr/endonezyadak-adalardan-birinde-olagan-disi-zenginlige-sahip-magara-resimleri-bulundu

Related posts

Leave a Comment