Kullervo’nun Hikâyesi-J.R.R.Tolkien

Yüzüklerin Efendisi serisinin yazarı J.R.R. Tolkien’in, 1915’te Oxford’dayken yazdığı ilk fantastik yapıtlardan biri olan Kullervo’nun Hikayesi’nin (The Story of Kullervo) İthaki yayınları tarafından piyasa sürüleceği açıklandı. Tolkien’in Kullervo’yu yazarken Fin destanı Kalavela’dan esinlendiği ve Silmarillion’la bağlantısı olduğu söyleniyor.

Kullervo’nun Tolkien’in en trajik karakterlerinden biri olduğunu ve Silmarillion’daki Túrin Turambar’ın atası olduğu da Harper Collins’in açıklama yazısında belirtilmiş. Tolkien’in kendisi de bu eserini şu şekilde yorumlamıştır: “kendi yazacağım efsanenin tohumu.”

Bu kitapta bir Tolkien uzmanı olan Verlyn Flieger’ın notları, taslakları ve yorumları bize eşlik edecek.

 

Kalervo oğlu Kullervo, Tolkien’in karakterleri arasında belki de en karanlık ve trajik olanıdır. Tolkien’in deyişiyle “Bahtsız Kullervo”, doğaüstü güçlere ve trajik bir kadere sahip oldukça şanssız bir yetimdir.
Babasını öldürüp annesini kaçıran ve o daha küçük bir çocukken onu üç kez öldürmeye çalışan karanlık büyücü Untamo’nun hüküm sürdüğü topraklarda yetişen Kullervo’yu yalnızlıktan kurtaran şey, ikiz kardeşi Wanona’nın sevgisi ve Musti isimli büyülü siyah bir köpeğin korumasıdır. Kullervo köle olarak satıldığı zaman büyücünün üzerine intikam yemini eder, fakat intikam anında bile zalim kaderinden hiçbir kaçış olmadığını öğrenecektir.
Tolkien kendisi Kullervo’nun Hikayesi için “yazdığım efsanelerin girişi için bir tohum niteliğinde” olduğunu söylemiş ve “ilk çağın efsanelerinin asıl hususu” tanımlamalarını kullanmıştır. Tolkien’in Kullervo’su, Silmarillion’un ensest ilişkide bulunmuş kahramanı Túrin Turambar’ın apaçık atasıdır. Kullervo’nun Hikayesi kendi başına güçlü bir hikaye olmasının yanı sıra, yazarın çalışma notlarını, taslaklarını ve üzerine aldığı notları da ilk kez barındırıyor. Kalevala, Tolkien’in yarattığı dünyanın temel taşıdır.

Detaylar Aşağıdaki Bağlantılarda:

https://www.theguardian.com/books/2015/aug/12/jrr-tolkiens-first-fantasy-story-to-be-published-this-month

 

Tolkien’in deyişiyle “Bahtsız Kullervo”, doğaüstü güçlere ve hüzünlü bir kadere sahip talihsiz bir yetim. Kullervo’nun Hikâyesi çok yakında raflarda.

Geplaatst door İthaki Yayınları op Maandag 23 oktober 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir