Herakles Lahidi Türkiye’ye Dönüyor

Türkiye’den kaçırılarak İsviçre gümrüğünde ele geçirilen ‘Herakles Lahidi’ nihayet evine dönüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin teslim almak üzere Cenevre’ye gittiği ‘Herakles Lahidi’ 13 Eylül’de Türkiye’de olacak.
Antalya’nın Perge ilçesinde yer alan Perge Antik Kentinde gerçekleştirilen kaçak kazılarda bulunarak yaklaşık 50 yıl önce yurt dışına kaçırılan tarihi mirasımız Türk Havayollarının sporsorluğunda bakanlık yetkilileri tarafından Türkiye’ye saat 18.00’de nakledilecek.

Çok Ciddi Güvenlik Önlemleri Alındı
Cenevre Üniversitesinde sergilenmekte olduğu yerden sağlıklı bir şekilde 6 Eylül’de paketlenerek gümrük alanına nakledilen ‘Herakles Lahidi’ Cenevre’deki resmi tatilden etkilendiği için iki gün gümrük deposunda bekledi. Cenevre Başkonsolosluğunca kargo paketleme ve mühürleme işlemleri tamamlanan “Herakles Lahidi” güvenli bölge olan gümrük alanında Zürih’e götürülmek üzere bekletiliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının Cenevre’den Zürih’e nakline ilişkin çalışmaları titizlikle sürdürdüğü tarihi miras için çok ciddi güvenlik önemleri alındı.
Nakli gerçekleştirecek firmayı belirleyen Bakanlık yetkilileri lahidi imzalanacak sözmeşmenin ardından en yakın kargo uçuş tarihi olan 13 Eylül’de Türkiye’ye getirecek.

(10.09.2017)

Kaynak:

http://basin.kulturturizm.gov.tr/TR,187952/hasret-bitiyor–herakles-lahidi-evine-donuyor.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir