Atölye Notları 2: İran ve Alman Sinemasından Film Önerileri

Atölye Notları 2: İran Ve Alman Sinemasından Film Önerileri

Yazar: Özgecan Bulut (Bu yazı, Özgecan Bulut’un ve Büşra Erturan’ın katılmış oldukları Sinema Atölyesi çalışmalarından derlenmiştir. Sinema Atölyesi’nde işlenen diğer filmler de yayımlanacaktır.)

İran Sineması

Bir Ayrılık/A Seperation (2011)

Bir Ayrılık; ahlak, inanç, toplum baskısı, gelenek ve sınıf farklılıklarını yalın bir dille anlatan İranlı yönetmen Asghar Farhadi’ye ait bir yapım. En iyi yabancı film dalında Oscar ödülü alan film, 300.000 dolarlık bir bütçe ile çekildi. Yönetmen, İran’da yaşayan orta halli bir ailenin yaşadığı bir ayrılık ile meydana gelen olayları müzik kullanmadan, ajite etmeden gözler önüne seriyor. Film aynı zamanda Altın Ayı ödülü alan ilk İran filmi olması yönüyle de dikkat çekiyor.

Yönetmen: Asghar Farhadi

Senaryo: Asghar Farhadi

Oyuncular: Peyman Moaadi, Leila Hatami, Sareh Bayat, Shahab Hosseini

Tür: Dram

Süre: 123 dk.


Daire/Dayareh (2000)

Daire, İran’da gösterimi yasaklanmış bir film. Ülkeden çıkma yasağı olan yönetmen Jafar Panahi, ülkesinin bu tavrına rağmen sinemada var olma mücadelesi veriyor. Film, İran’da kadın olmanın zorluğunu bir çemberin dışına çıkmadan anlatıyor. Önemsenmeyen, ciddiye alınmayan kadınların birbirine dokunarak şekil değiştiren hikayeleri aynı yerde bitiyor. Belki de tekrar başlıyor. Kim bilir?

Yönetmen: Jafar Panahi

Senaryo: Kambuzia Partovi

Oyuncular: Fatemeh Naghavi,  Maryiam Palvin Almani,  Fereshteh Sadr Orfani,  Solmaz Panahi,  Mojgan Faramarzi

Tür: Dram

Süre: 90 dk.


Alman Sineması

Elveda Berlin/Tschick (2016)

Orijinal adı Tschick olan film, bir kitap uyarlaması. Yol hikayesi olmasının yanında bir büyüme ve olgunlaşma hikayesi aynı zamanda. Tschick, filmdeki kahramanımızın soyadının kısaltılmış hali. Filme adını veren karakterle ilgili hiçbir ayrıntı vermiyor hikaye. Alkolik bir anne ve ilgisiz bir babanın çocuğu olan Maik ile Tschick’in tanışmasıyla başlıyor yolculuk. Yönetmen koltuğunda oturan Fatih Akın’ın tarzının çok dışında bir film aslında. Filmi ergen dram türünden uzaklaştıran görüntü yönetmeni Lars Hubrich’i, güzel planları için alkışlamayı borç bilirim.

Yönetmen: Fatih Akın

Senaryo: Fatih Akın,  Hark Bohm

Oyuncular: Anand Batbileg, Tristan Göbel, Nicole Mercedes Müller 

Tür: Dram

Süre: 93 dk.


Elveda Lenin/Goodbye Lenin (2003)

Komünizmi ve çöküşünü anlatan film, çok net bir tarih kronolojisinde ilerliyor. Doğu Almanya’da rejimin çöküşünün insanlar üzerindeki olumlu ve olumsuz tüm etkilerini tarafsız bir gözle anlatıyor yönetmen. Samimi ve eğlenceli senaryosu sayesinde filmin sıcaklığını hissedebiliyorsunuz. Politik bir film çekmek her zaman izlenmesi zor, izleyiciyi yorucu sonuçlar doğurmuyor demek ki. Bir de müzikler Yann Tiersen’e ait. Bu da filmi sevdiren diğer bir önemli etken. Son olarak; bu filmi izleyin, izlettirin.

Yönetmen: Wolfgang Becker

Senaryo: Wolfgang Becker,  Bernd Lichtenberg

Oyuncular: Daniel Brühl, Katrin Sass, Chulpan Khamatova

Tür: Dram/Komedi

Süre: 121 dk.


Editör: Büşra Erturan

http://gorgondergisi.com/fransiz-sinemasindan-4-film/

Gorgon Sinemasındaki Diğer Yazılar İçin  Tıklayınız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir